Gdy nie masz pieniędzy na zapłacenie kontrahentowi – jak możesz z tego wybrnąć?

Marek Szydełko
18.08.2021

Przedstawiona w tytule sytuacja jest skrajnie niekomfortowa, zwłaszcza dla przedsiębiorcy, który do tej pory rzetelnie wywiązywał się ze swoich zobowiązań w stosunku do kontrahentów, np. podwykonawców. Życie lubi jednak zaskakiwać i z jakiegoś powodu nie masz teraz pieniędzy, aby zapłacić innej firmie, która zrealizowała dla Ciebie usługę czy coś Ci sprzedała. Jak z tego wybrnąć? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od uczciwego postawienia sprawy

Najgorsze, co mógłbyś zrobić w takiej sytuacji, to udawać, że problem nie istnieje. Musisz spojrzeć prawdzie w oczy i uczciwie poinformować kontrahenta, że nie będziesz w stanie opłacić wystawionej przez niego faktury w terminie. Jeśli współpracujecie od dłuższego czasu i nigdy nie było podobnych opóźnień, to na pewno się dogadacie.

Z kolei nowy kontrahent też nie będzie mieć wielkiego pola manewru i w gruncie rzeczy musi cierpliwie poczekać na pieniądze, ponieważ postępowanie windykacyjne jest długie i także kosztowne. Wcale więc nie jesteś w tak beznadziejnej sytuacji, jak Ci się teraz wydaje.

Uzgodnij termin spłaty zadłużenia (realny!)

W rozmowie z kontrahentem sam zaproponuj konkretny termin, w jakim uregulujesz swoje zadłużenie. Pamiętaj jednak, aby nie obiecywać gruszek na wierzbie. Lepiej jest powiedzieć, że opłacisz fakturę w ciągu 3 tygodni i przelać pieniądze kilka dni wcześniej, niż deklarować zapłatę w ciągu tygodnia i spóźnić się o kolejne 7 dni.

Weź na klatę ewentualne odsetki

W Polsce obowiązuje coś takiego, jak odsetki umowne za zwłokę i Twój kontrahent ma jak najbardziej prawo do ich naliczenia – i to już od pierwszego dnia przeterminowania faktury. Jeśli chcesz być wobec niego bardzo uczciwy, to sam wyjdź z propozycją uregulowania zadłużenia wraz z karnymi odsetkami.

Z doświadczenia wiemy, że większość kontrahentów zareaguje na to pozytywnie i odmówi przyjęcia odsetek, dziękując przy tym za uczciwość i deklarując cierpliwe poczekanie na opłacenie faktury.

Ta nieprzyjemna przygoda powinna Cię też zmotywować do opracowania planu lepszego zarządzania firmowymi finansami. Skoro raz zabrakło Ci gotówki, to podobnie może być w przyszłości i jest to efekt właśnie nieprawidłowego gospodarowania kapitałem firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.