Faktoring lepszy od kredytu? Argumenty na TAK

Antoni Kwapisz
15.10.2020

Pozyskiwanie zewnętrznego finansowania na bieżącą działalność jest w zasadzie standardem w branży transportowej. Bardzo rzadko się zdarza, aby przedsiębiorca działający w tym sektorze mógł opłacać koszty prowadzenia biznesu z wpływów czy oszczędności

Jest to efekt notorycznego opóźniania płatności przez kontrahentów oraz oczywiście regularnie powstających zatorów płatniczych. Dwa najpopularniejsze modele finansowania działalności firmy transportowej to kredyt oraz faktoring. Można się spotkać z opinią, że ten drugi jest korzystniejszy – i nie jest ona wcale nieuzasadniona. W naszym poradniku wymieniamy argumenty potwierdzające tę teorię.

Brak obciążenia bieżącego bilansu firmy

Dla wielu przedsiębiorstw może mieć to kluczowe znaczenie – zwłaszcza tych, które planują pozyskanie zewnętrznego inwestora, są wystawione na sprzedaż lub chcą zmienić formę prowadzenia działalności. Brak obciążenia bieżącego bilansu działa również na korzyść tych firm transportowych, które przymierzają się do dużej inwestycji, na którą planują zaciągnąć kredyt bankowy. Wówczas faktoring nie będzie mieć wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy, a tym samym na kwotę, jaką zaproponuje mu bank.

Natychmiastowy dostęp do gotówki

To ogromna zaleta faktoringu, zwłaszcza w porównaniu z kredytem. Banki jak to banki – działają w swoim tempie, które nie zawsze jest do zaakceptowania przez przedsiębiorcę. W sytuacji, gdy potrzebujesz gotówki dosłownie na już (czyli na jutro), faktoring będzie lepszym rozwiązaniem. Na rynku nie brakuje firm faktoringowych, które są w stanie załatwić wszelkie formalności w ciągu jednego dnia i w zasadzie od ręki przelać klientowi należność za fakturę.

Mniej formalności

Każdy, kto choć raz ubiegał się o kredyt w banku doskonale wie, że często jest to droga przez mękę. Banki są niesamowicie sformalizowanymi instytucjami, czemu też trudno się dziwić – odpowiadają one za pieniądze swoich klientów i akcjonariuszy. W efekcie może się okazać, że czas, jaki minie od pierwszej wizyty w banku do otrzymania przelewu na konto, zamknie się w 2-3 tygodniach – czasami nawet zajmie to miesiąc. Dla wielu firm transportowych jest to wieczność, dlatego chętniej skorzystają z opcji faktoringu.

Artykuł powstał przy współpracy https://consido.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.