Elementy składowe oferty leasingu samochodu

Marek Szydełko
12.03.2024

Dostałeś ofertę leasingu auta na potrzeby Twojej działalności gospodarczej? Prawdopodobnie od razu przeszedłeś do sprawdzenia wysokości miesięcznej raty. Tymczasem najważniejsze jest przeanalizowanie poszczególnych elementów składowych oferty, które de facto decydują o koszcie finansowania. Omawiamy je w naszym poradniku.

Opłata wstępna

Może być też nazwana opłata inicjalną. Jest to kwota, którą wpłacasz na samym początku w celu uruchomienia leasingu. Opłata wstępna to równowartość procentowego udziału leasingobiorcy w wartości początkowej auta – może to być np. 5, 10, 20 czy 45%.

Opłata manipulacyjna

Nie każdy leasingodawca pobiera taką opłatę, jednak możesz się z nią zetknąć w tej konkretnej ofercie. Zwykle wynosi ona 1% wartości przedmiotu leasingu netto.

Opcja wykupu

Czyli wartość, za jaką możesz wykupić samochodów po zakończeniu umowy leasingu. Z reguły jest to 1% wartości początkowej netto, choć można również przygotować ofertę ze znacznie wyższą wartością wykupu (co obniży wysokość miesięcznej raty).

Suma opłat

Czyli końcowy koszt leasingu, odpowiednik RRSO w kredytach konsumenckich.

Dodatkowe usługi

Tutaj najczęściej znajduje się miesięczna opłata z tytułu ubezpieczenia pojazdu (obligatoryjny GAP) oraz ewentualnie obsługi serwisowej czy przedłużonej gwarancji na samochód.

Pamiętaj również, że wszystkie kwoty podane w ofercie leasingu są kwotami netto, do których trzeba doliczyć 23% podatek VAT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie