W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, która ma zminimalizować skutki krachu gospodarczego po pandemii COVID-19, polski rząd zaoferował przedsiębiorcom pomoc w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Jest to konkretne wsparcie, ale niestety dość mocno obwarowane różnymi przepisami. W naszym poradniku precyzujemy, kto może skorzystać z takiej pomocy państwa.
Dofinansowanie do wynagrodzeń jest świadczeniem przeznaczonym dla mikro, małych oraz średnich firm. Takie wsparcie może być udzielone na okres maksymalnie 3 miesięcy, przy czym ustawa przewiduje możliwość wydłużenia tego okresu przez Radę Ministrów.
Należy również bardzo wyraźnie podkreślić, że nie jest to pomoc bezwarunkowa. Przedsiębiorca, który z niej skorzysta, automatycznie zobowiązuje się do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych dofinansowaniem ich wynagrodzeń. I to nie tylko przez okres pobierania świadczenia przez przedsiębiorcę, ale także po ustaniu wsparcia – w okresie analogicznym do czasu, w jakim państwo partycypowało w kosztach wynagrodzenia.
Jeśli przedsiębiorca nie spełni tego warunku, będzie musiał zwrócić pobrane dofinansowanie (bez odsetek) proporcjonalnie do okresu, w jakim nie utrzymał zatrudnienia w swojej firmie.
Suma dofinansowania jest uzależniona od tego, jak bardzo spadły obroty w firmie w wyniku pandemii wirusa COVID-19. I tak:
Dofinansowanie będzie wypłacane co miesiąc na wniosek przedsiębiorcy, w którym wskazuje on liczbę zatrudnionych pracowników (stan na koniec miesiąca) oraz koszty ich wynagrodzeń.