Czym jest faktoring odwrotny?

Marek Szydełko
21.07.2021

W Polsce rośnie zainteresowanie faktoringiem, który jest bardzo ciekawym sposobem na finansowanie działalności firmy i uchronienie się przed skutkami zatorów płatniczych. Czy jednak wiesz, że poza klasycznym faktoringiem istnieje również faktoring odwrotny? Warto się pochylić nad tym tematem, ponieważ faktoring odwrotny może być idealną opcją dla części przedsiębiorców.

Na czym dokładnie polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny to nic innego, jak model finansowania, w którym faktor przelewa środki wynikające z zobowiązania faktoranta na konta jego kontrahentów. Inaczej, niż przy klasycznym faktoringu, faktorant nie otrzymuje więc zapłaty za wystawione przez siebie faktury, ale z pomocą faktora opłaca np. swoje zakupy czy zamówione usługi.

Najlepiej będzie pokazać to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że masz firmę budowlaną i właśnie zamówiłeś w hurtowni materiał za 30 tysięcy złotych. Nie dysponujesz takimi środkami, dlatego korzystasz z usługi faktoringu odwróconego. Tutaj fakturę zapłaci faktor, a Ty zyskasz czas na uregulowanie swojego zobowiązania (wraz z naliczonymi odsetkami).

Faktoring odwrotny jest w pełni legalny i coraz częściej praktykowany w naszym kraju. To świetne rozwiązanie z punktu widzenia firm, które nie mają dobrej płynności finansowej, a nie mogą sobie pozwolić na to, aby np. zaprzestać produkcji. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie może liczyć na udzielenie mu kredytu przez dostawcę materiałów czy usług, czyli wystawienie faktury z odległym terminem płatności.

Zalety faktoringu odwrotnego

Faktoring odwrotny zdecydowanie poprawia zdolność przedsiębiorstwa do realizowania zleceń – nie musi się ono martwić o to, że nie będzie go stać na zakup potrzebnych materiałów czy wynajęcie podwykonawców. Poprawia to pozycję firmy na rynku i zwiększa jej konkurencyjność.

Faktoring odwrotny jest dobrym wyborem dla tych firm, które podjęły się realizacji dużego zlecenia, natomiast w tym momencie nie dysponują środkami umożliwiającymi im zakup materiałów, podzespołów czy zakontraktowanie podwykonawcy.

Poza tym faktoring odwrotny daje możliwość korzystania z różnego rodzaju promocji (np. sporej obniżki na potrzebne materiały, ale ograniczonej czasowo), jak również negocjowania korzystniejszych stawek przy płatności z góry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie