Czym jest cash pooling? Jakie przynosi korzyści?

Mateusz Rąbalski
02.07.2019

Pojęcie cash poolingu nie jest jeszcze rozpowszechnione i z pewnością wielu przedsiębiorców nigdy o nim nie słyszało. Ten mechanizm może się świetnie sprawdzić w grupach kapitałowych, tworzonych przez ściśle współpracujące ze sobą podmioty gospodarcze – np. marki, które funkcjonują pod różnymi brandami, ale kapitałowo są ze sobą powiązane. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym dokładnie jest cash pooling i kiedy warto z niego korzystać.

Cash pooling, czyli co?

Cash pooling jest relatywnie prostym mechanizmem zarządzania finansami w ramach jednej grupy kapitałowej. Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest zminimalizowanie ryzyka utraty płynności finansowej przez jednego z członków grupy. Przykładowo:

W grupie kapitałowej ABC działa 15 podmiotów. Jeden z nich, w wyniku nietrafionej inwestycji, wpadł w poważne tarapaty finansowe, co grozi jego bankructwem. Miałoby to bardzo niekorzystny wpływ na wizerunek, a także stabilność całej grupy. Aby uniknąć tego scenariusza, pozostali członkowie grupy podejmują decyzję o dokapitalizowaniu podmiotu w taki sposób, aby zbilansować nadwyżki i niedobory w ramach całej grupy. Jeśli podmiot X wypracował w ostatnim kwartale dużą nadwyżkę, to najprawdopodobniej on wspomoże finansową podmiot Y, który ma niedobory finansowe.

W ten sposób mechanizm cash poolingu pozwolił zachować płynność całej grupy. Oczywiście warunkiem powodzenia jest sytuacja, w której pozostałe podmioty mają możliwość dokapitalizowania spółki znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Zalety cash poolingu

Podstawową zaletą cash poolingu jest brak konieczności korzystania z finansowania zewnętrznego, a więc chociażby drogich kredytów. Warto bowiem wspomnieć, że ten mechanizm może zadziałać także wtedy, gdy jeden z podmiotów bilansuje swoją działalność, ale potrzebuje wsparcia w celu zrealizowania jakiejś inwestycji, która będzie korzystna dla całej grupy (bo wpłynie na wzrost jej prestiżu).

Cash pooling jest również bardzo skutecznym mechanizmem obronnym przed utratą płynności finansowej w jednej grupie kapitałowej. Co istotne, transfery pieniężne odbywają się na podstawie umów cywilnych, a więc nie dochodzi tutaj do wątpliwych podatkowo transakcji, które mogłyby stać się obiektem zainteresowania organów skarbowych.

Cash pooling w swojej ofercie mają między innymi banki, które mogą pełnić rolę tzw. pool leadera i rozdzielać środki finansowe pomiędzy poszczególnymi podmiotami w miarę aktualnych potrzeb oraz na wniosek udziałowców grupy kapitałowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie