Czy można rozliczyć zakup roweru w działalności gospodarczej?

Jerzy Biernacki
15.11.2021

Rower to coraz popularniejszy codzienny środek transportu. Drogie paliwo oraz wysokie koszty utrzymania auta powodują, że również wielu przedsiębiorców decyduje się na stałe przesiąść na rower i dojeżdżać nim do biura czy nawet do klientów. Zasadne jest więc postawienie pytania, czy można rozliczyć zakup roweru w swojej działalności gospodarczej, czyli zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Rower może być uzasadnionym wydatkiem przedsiębiorcy

Rozliczenie zakupu roweru w działalności jest jak najbardziej możliwe, ale tylko pod warunkiem, że w razie ewentualnej kontroli przedsiębiorca będzie w stanie wiarygodnie uzasadnić ten wydatek. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy poinformować urzędnika, że rower służy do dojazdów do biura, do klientów, na spotkania z pracownikami etc.

W jeszcze lepszym położeniu są przedsiębiorcy, których działalność wprost zakłada korzystanie z rowerów, na przykład właściciele firm kurierskich, dostarczających jedzenie, przesyłki drobnicowe, a także właściciele sklepów ze sprzętem rowerowym.

Co z serwisem?

Koszty serwisowania roweru oraz zakupu niezbędnych części także mogą być rozliczone w działalności. W końcu rower, jak każdy inny pojazd, ulega zużyciu i awariom, które przedsiębiorca musi usuwać, aby móc nadal z niego korzystać i tym samym osiągać przychód.

Sprawa komplikuje się natomiast w przypadku różnego rodzaju akcesoriów. Urzędnicy mogą podważyć zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu zakupu kasku rowerowego, ubrania czy np. sakwy, licznika etc.

Jak rozliczyć zakup roweru w działalności?

Dobra informacja jest taka, że rower może zostać rozliczony w firmie w ramach jednorazowej amortyzacji – nawet jeśli jego cena przekracza 10 000 złotych. Przedsiębiorca ma również możliwość odliczenia 100 proc. podatku VAT zarówno od zakupu samego roweru, jak i części czy usługi serwisowej.

Dodajmy jeszcze, że posiadanie w działalności samochodu nie stoi na przeszkodzie w rozliczeniu zakupu roweru. W końcu przedsiębiorca może na co dzień korzystać właśnie z roweru, a w czasie niepogody czy zimą przesiąść się do auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie