Video marketing – jakie niesie korzyści

Piotr Kowalczyk
29.10.2020

Żyjemy w czasach szumu informacyjnego, użytkownicy sieci codziennie zalewani są ogromem informacji – tylko niektóre z nich zwrócą ich uwagę, a co dopiero zostaną zapamiętane. Z tego powodu firmy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na skuteczne przyciągnięcie uwagi odbiorców. Przekazywane treści muszą być zaserwowane w sposób atrakcyjny dla użytkownika, by po pierwszych 3-5 sekundach miał on ochotę dalej się w nie zagłębić.

Elementy ruchome o wiele bardziej przykuwają wzrok i angażują użytkowników niż statyczne. Wystarczy spojrzeć na popularność takich serwisów jak YouTube, Tik Tok i Instagram. Dwa pierwsze w całości opierają na formacie wideo, a Instagram uzależnia oglądaniem wideo relacji w stories. Wyszedł też naprzeciw użytkownikom urządzeń mobilnych udostępniając usługę IGTV, w której materiały video ogląda się wertykalnie. Obojętnie jaki biznes prowadzisz, czy osiedlowy warzywniak, gabinet stomatologiczny lub start-up IT, możesz wykorzystać video marketing do promowania swojej marki. Podpowiemy w jaki sposób możesz to zrobić i co na tym zyskać.

Dlaczego warto postawić na wideo marketing

Video marketing daje nieskończone możliwości kreacji, nie ograniczają cię ramy czasowe i format obowiązujący w tradycyjnych mediach jak radio i telewizja. Oddziałuje na zmysł wzroku i słuchu jednocześnie, co przekłada się na większe zainteresowanie komunikatem. Dodatkowo pozwala przekazać większą ilość informacji w krótkim czasie, w porównaniu do treści pisanych. Dzięki video marketingowi możesz:

  • budować świadomość marki,
  • zdobyć zaufanie i zaangażowanie odbiorców,
  • budować wizerunek eksperta
  • zwiększyć ruch na stronie internetowej, blogu,
  • zwiększyć stopę konwersji i poziom sprzedaży.

Vlogi firmowe – atrakcyjna forma video marketingu

Popularnym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele firm, jest prowadzenie bloga. Możesz jednak pójść o krok dalej niż konkurencja i zacząć tworzyć vlogi firmowe, które mogą funkcjonować samodzielnie, np. jako kanał firmowy na YouTube, być udostępniane w serwisach społecznościowych takich jak LinkedIn, Facebook, Instagram i Tik Tok lub uzupełniać treści tekstowe na stronie internetowej, dzięki czemu będzie ona bardziej atrakcyjna dla użytkownika i robotów Google. Problematyczną kwestią przy tworzeniu vlogów firmowych może być brak sprzętu (kamery, lamp, statywów) i umiejętności montażowych, niezbędnych do tworzenia materiałów wysokiej jakości. Produkcja vlogów firmowych może zostać zlecona firmie zewnętrznej, która zadba o wszystkie etapy produkcji w oparciu o budżet twojej firmy. To dobre rozwiązanie, jeśli sami nie jesteśmy stworzyć pomysłowej i atrakcyjnie wizualnej produkcji, która przełoży się na konkretne efekty marketingowe.

O czym pamiętać tworząc materiały wideo i co mogą przedstawiać

Na początek zastanów się co, komu, w jaki sposób, jakimi kanałami i w jakim celu chcesz przekazać. Twoją grupą docelową mogą być obecni i potencjalni klienci lub współpracownicy. Ważne, by dowiedzieć się jakiego typu content interesuje twoich odbiorców, gdzie i jakich informacji szukają w odniesieniu do kategorii produktu, którą oferujesz. W zależności od branży mogą to być tutoriale pokazujące jak wymienić worek w odkurzaczu, prezentacje ciuchów w ruchu na modelce (patrz NA-KD Fashion) czy materiały edukacyjne w formie webinarów, opowiadające o tym jak samodzielnie ułożyć zbilansowaną dietę lub kreować markę osobistą. Recenzje, DIY, unboxingi, vlogi z życia firmy - możliwości jest wiele i z pewnością znajdziesz temat na materiał filmowy w odniesieniu do swojego biznesu.

Video marketing to jeden z elementów strategii marketingowej, którego popularność na przestrzeni ostatnich lat ciągle wzrasta i nic nie zapowiada, by ta tendencja miała się zmienić. Szczególnie wertykalne wideo, które rośnie w siłę za sprawą dużej liczby użytkowników smartfonów jest znakiem przyszłości. Tworzenie profesjonalnych materiałów video jest dość kosztowne, ale mądrze poczyniona inwestycja może pomóc Ci osiągnąć twoje cele związane z marką, produktem lub usługą. Być może na dobry początek wystarczy własny smartfon i głowa pełna pomysłów – testuj i sprawdzaj, jak twoje działania przekładają się na wyniki.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie