Przyłbica spawalnicza, czyli kluczowy sprzęt ochrony osobistej. Jak ją wybrać?

Mariusz Siwko
10.06.2020

Przyłbica spawalnicza, jak nietrudno się domyślić, chroni oczy i twarz spawacza wykonującego swojego obowiązki zawodowe. Jest to absolutnie niezbędny element wyposażenia spawacza, co nakazują zarówno przepisy BHP, jak również zdrowy rozsądek. To pracodawca musi wyposażyć pracownika obsługującego spawarkę w odpowiednią, atestowaną przyłbicę. Pytanie tylko, jaką właściwie wybrać?

Na co zwracamy uwagę wybierając przyłbicę spawalniczą?

Przede wszystkim na preferencje spawacza. To on powinien mieć decydujący głos przy wyborze konkretnej przyłbicy. Doświadczeni spawacze są przyzwyczajeni do pewnych modeli czy rodzajów przyłbic, mają do nich zaufanie, dlatego pracodawca nie może lekceważyć takich opinii.

Przyłbica musi dobrze pasować zarówno do twarzy, jak i kształtu głowy spawacza. Dlatego zaleca się, aby kupić ją w sklepie stacjonarnym, gdzie pracownik będzie mógł przymierzyć kilka modeli.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje takich przyłbic. Wybór jednej z nich jest uzależniony od takich czynników, jak preferencje spawacza, intensywność wykonanej przez niego pracy, jak również możliwości finansowe przedsiębiorcy.

Pierwszym rodzajem są przyłbice pasywne. Ich zaletą jest przede wszystkim niska masa własna, co przekłada się na komfort spawacza. Takie przyłbice są wyposażone w wymienny filtr – spawacz wybiera go we własnym zakresie, w zależności od swoich potrzeb. Dostępne są również przyłbice pasywne z podwójną ochroną oczu, w których jedną warstwę tworzy odchylany filtr ochronny (ułatwia to spawaczowi bieżące sprawdzanie postępów pracy).

Drugi, znacznie popularniejszy w naszym kraju typ przyłbic, to automatyczne przyłbice spawalnicze. Jest to bardzo szeroka kategoria produktów, ponieważ ich producenci prześcigają się w pomysłach na to, jak jeszcze zwiększyć funkcjonalność przyłbicy. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że przyłbice automatyczne zapewniają najwyższy poziom ochrony oczu i twarzy spawacza.

Sprzęt jest wyposażony w czujniki (optyczny i elektromagnetyczny), które reagują na zmieniające się światło. W momencie rozpoczęcia spawania następuje automatyczne aktywowanie ekranu ochronnego z filtrem. Analogicznie: gdy spawanie ustaje, obraz się rozjaśnia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie