Pracownik tymczasowy a BHP: o czym musisz wiedzieć?

Mateusz Nowak
28.12.2020

Zatrudnienie pracownika tymczasowego za pośrednictwem agencji pracy jest bardzo popularnym sposobem na uzupełnienie wakatów w gorącym okresie. Korzystają z tego przede wszystkim firmy działające w branżach typowo sezonowych, jak budownictwo, rolnictwo czy turystyka. Warto natomiast pamiętać, że nawet zatrudniając pracownika tymczasowego należy spełnić określone przepisy z zakresu BHP. Najważniejsze zasady prezentujemy w naszym poradniku.

Co musi zapewnić pracodawca?

Zgodnie z przepisami to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i komfortowych warunków zatrudnienia. Pracodawca jest zatem zobligowany do udostępnienia pracownikowi między innymi odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, musi zapewnić posiłki profilaktyczne i napoje – o ile są wymagane na określonym stanowisku.

Wszystkie szczegóły dotyczące spełniania przepisów BHP muszą zostać uzgodnione pomiędzy pracodawcą a agencją pracy tymczasowej. W umowie zawiera się informacje na temat m.in. obowiązkowych badań lekarskich czy szkoleń, jak również przygotowania merytorycznego pracownika do wykonywania zadań na konkretnym stanowisku.

Badania lekarskie

Kodeks pracy wprost zabrania dopuszczenia do stanowiska pracownika, który nie posiada aktualnych badań lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania obowiązków służbowych. Jednak kwestia tego, kto powinien wysłać pracownika na badania i za nie zapłacić musi już zostać uzgodniona pomiędzy pracodawcą-użytkownikiem a agencją pracy tymczasowej.

Uwaga

Takie uzgodnienia muszą zostać poczynione w formie pisemnej i zawarte w umowie pośrednictwa pracy.

Nie ma przy tym żadnej reguły, kto faktycznie bierze na siebie obowiązek skierowania pracownika na badania, jednak częściej robią to pracodawcy-użytkownicy.

Szkolenia BHP

Pracodawca-użytkownik ma obowiązek zapewnić pracownikowi instruktaż stanowiskowy i ogólny przed dopuszczeniem go do pracy. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż mówimy o pracowniku tymczasowym. Obowiązują tutaj dokładnie takie same zasady, jak przy zatrudnianiu na stałe. Do tego dochodzą szkolenia okresowe BHP, które także spoczywają na barkach pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie