Organizacja pomieszczenia biurowego zgodnie z dobrymi praktykami BHP

Maciej Piwowski
23.04.2021

Przepisy BHP bardzo często są utożsamiane wyłącznie z pracami niebezpiecznymi czy fizycznymi. Faktycznie, to przy wykonywaniu takich robót dochodzi do największej liczby groźnych wypadków. Nie zapominajmy jednak, że zasady BHP powstały nie tylko po to, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pracowników, ale także zwiększyć ich komfort. Tutaj dobrym przykładem będzie organizacja pomieszczenia biurowego, przy której należy się stosować do kilku dobrych praktyk BHP. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Odpowiednia ilość przestrzeni

Wielkość pomieszczenia biurowego należy zawsze dobrać pod kątem planowanej liczby pracujących w nim osób. Przepisy BHP stanowią, że na jednego pracownika musi przypadać 13 m3 wolnej przestrzeni oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi. To takie przyzwoite minimum. Jeśli pracownikom będzie zbyt ciasno, to na pewno odbije się to negatywnie na komforcie ich pracy, a tym samym na efektywności – będą pracować wolniej i popełniać więcej błędów.

Pamiętajmy również, że przepisy BHP określają minimalne parametry wysokości pomieszczeń biurowych. Jeśli nie występują w nich czynniki szkodliwe dla zdrowia, to wysokość sufitu powinna być nie mniejsza niż 3 metry. Jeśli natomiast pracownicy przebywają w pomieszczeniu od 2 do 4 godzin, to minimalna wysokość pomieszczenia może wynieść 2,2 metra.

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Organizując pomieszczenie biurowe musimy pamiętać o tym, że przepisy wymagają, aby znalazło się w nim co najmniej jedno okno. Pracownicy muszą mieć dostęp zarówno do światła elektrycznego, jak i naturalnego, ponieważ to pozytywnie wpływa na samopoczucie, wzrok oraz generalnie komfort pracy.

Dodatkowo niezbędne jest wyposażenie okna w urządzenia eliminujące nadmierny wpływ promieni słonecznych na stanowiska pracy. Najczęściej będą to roletki wewnętrzne lub żaluzje, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w dużo skuteczniejsze rolety zewnętrzne.

Odpowiednia temperatura

W pomieszczeniu biurowym musi panować temperatura sprzyjająca komfortowi pracy oraz zdrowiu pracowników. Wymagane minimum to 18 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest niższa, to pracodawca musi zapewnić pracownikom urządzenia grzewcze (nieodpłatnie) lub umożliwić im pracę zdalną.

Oczywiście w okresie letnim nie należy dopuszczać do tego, aby w pomieszczeniu biurowym panowała zbyt wysoka temperatura. W tym celu warto wyposażyć je w indywidualnie sterowaną klimatyzację. Obowiązkowa jest też wydajna wentylacja grawitacyjna lub – opcjonalnie – mechaniczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie