Ochronniki słuchu: ważny środek ochrony osobistej

Mateusz Nowak
22.01.2021

Ochrona słuchu jest często kompletnie bagatelizowaną kwestią w przedsiębiorstwach, zwłaszcza w tych, w których nie występuje bezpośrednie zagrożenie hałasem. Mimo to pracodawcy mając świadomość, że ich pracownicy mogą być narażeni na znaczne natężenie dźwięku, np. podczas obsługi elektronarzędzi, powinni zaopatrzyć swoich podwładnych w ochronniki słuchu. Dlaczego jest to tak ważne?

Na jakich stanowiskach należy korzystać z ochronników słuchu?

Pisząc w dużym skrócie i uproszczeniu: na wszystkich tych, na których występuje czynnik ryzyka, jakim jest wysokie natężenie hałasu. Pamiętajmy jednak, że chodzi nie tylko o głośny, chwilowy dźwięk, ale także o hałas emitowany w sposób jednostajny – z czym mamy do czynienia chociażby w magazynach czy na placach budowy.

Jeśli chodzi o konkretne profesje, to ochronniki słuchu powinny stanowić podstawowy element wyposażenia osób wykonujących prace na takich stanowiskach, jak:

  • Pilarz
  • Tokarz
  • Szlifierz
  • Operator maszyny budowlanej i stacjonarnej
  • Pracownik lotniska
  • Pracownik portowy

W tych profesjach ochronniki słuchu spełniają kluczową funkcję, jaką jest zabezpieczenie narządu słuchu przed uszkodzeniem w wyniku narażenia na znaczny hałas. Ponadto ochronniki minimalizują zmęczenie i ułatwiają utrzymanie koncentracji, tym samym realnie minimalizując ryzyko wypadku.

Warto wiedzieć

Praca w hałasie jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia krwi, wywołuje bóle głowy, może też powodować problemy z widzeniem i utrzymaniem równowagi.

W jakie ochronniki słuchu warto zainwestować?

Najważniejsze jest to, aby były to ochronniki przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa – można je bez problemu kupić w dobrych sklepach z akcesoriami BHP. Liczy się również wygoda noszenia, dlatego warto postawić na nauszniki z odpowiednią regulacją, dzięki czemu pracownik nie będzie odczuwać żadnego dyskomfortu, co mogłoby zniechęcić go do zakładania ochronników wbrew zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto również zwrócić uwagę na średnicę nauszników – muszą być na tyle szerokie, aby objęły całą małżowinę uszną i tym samym skutecznie odizolowały aparat słuchu od dźwięków z zewnątrz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.