Kontrola stanu sprzętu chroniącego przed upadkiem: co trzeba o tym wiedzieć?

Mateusz Rąbalski
04.01.2021

Sprzęt chroniący przed upadkiem jest stosowany zawsze wtedy, gdy wykonujemy jakieś prace na wysokości – dotyczy to przede wszystkim alpinizmu przemysłowego, ale też sytuacji, w której pracownik działa na wysokim rusztowaniu. Taki sprzęt ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracownika, chroniąc go przed utratą zdrowia lub nawet życia. Z tego powodu należy go regularnie kontrolować. Na czym to polega? Co na ten temat mówią przepisy? Zapraszamy do naszego poradnika.

Czym jest sprzęt chroniący przed upadkiem?

Do kategorii tego sprzętu BHP zaliczymy przede wszystkim:

  • Szelki
  • Linki
  • Taśmy
  • Zatrzaśniki
  • Karabińczyki
  • Urządzenia samohamowne
  • Podzespoły kotwiczące

Mamy tutaj do czynienia z przyborami, które mają wyeliminować prawdopodobieństwo upadku pracownika ze znacznej wysokości. To dostatecznie uzasadnia potrzebę, a wręcz konieczność regularnego sprawdzania stanu sprzętu.

Codzienna kontrola

Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest codzienne kontrolowanie, czy sprzęt alpinistyczny jest w pełni sprawny. Pracownik powinien go sprawdzać przed rozpoczęciem pracy, a wszelkie ewentualne uszkodzenia natychmiast raportować przełożonemu.

Warto pamiętać, że nawet z pozoru niewielki defekt w praktyce dyskwalifikuje sprzęt z dalszego użytku – dotyczy to m.in. widocznych przetarć czy rozerwanych szwów. Taki sprzęt powinien zostać od razu wycofany i odesłany do producenta, który wypowie się na temat możliwości jego naprawy. Jeśli nie da się bezpiecznie usunąć uszkodzeń, należy zutylizować sprzęt i zainwestować w fabrycznie nowy.

Okresowa kontrola

Przepisy nakazują, aby każdy sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości był poddawany kontroli okresowej. Należy to robić co 12 miesięcy, liczonych od dnia wprowadzenia sprzętu do użytku. W tym celu wysyłamy sprzęt do producenta lub oddajemy do jego autoryzowanego przedstawiciela. Dopiero po uzyskaniu informacji, że elementy są w 100% sprawne, można ponownie włączyć je do eksploatacji.

Każdą kontrolę i jej wynik należy natomiast odnotować w specjalnym protokole, który jest do wglądu inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie