Działalność jako fizjoterapeuta: kto może ją założyć? Jakie warunki trzeba spełnić?

Mariusz Siwko
10.03.2020

Fizjoterapia to bardzo poszukiwana kwalifikacja zawodowa, co jest efektem pogarszającej się kondycji fizycznej Polaków i nagminnych w naszym społeczeństwie problemów z szeroko pojętym ośrodkiem ruchu. Zawód ten można świadczyć w ramach państwowej służby zdrowia, ale z uwagi na mizerne zarobki coraz więcej fizjoterapeutów decyduje się na założenie prywatnej działalności. W naszym poradniku wyjaśniamy, z jakimi obowiązkami się to wiąże.

Kto może zostać zawodowym fizjoterapeutą?

Gabinet fizjoterapeutyczny może założyć praktycznie ktokolwiek, ale aby móc świadczyć usługi z zakresu fizjoterapii osobiście, trzeba już posiadać konkretne kwalifikacje. Podstawą jest uzyskanie prawa do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, które nadaje Krajowa Rada Fizjoterapeutów po wpisaniu kandydata do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. Oczywiście wymagane jest poświadczenie swoich kwalifikacji – może to być np. dyplom ukończenia studiów medycznych.

Ubezpieczenie OC

Tak, każdy fizjoterapeuta świadczący swoje usługi musi posiadać ubezpieczenie OC, które chroni przed konsekwencjami finansowymi popełnienia przez niego błędu w sztuce. Zanim zarejestrujesz swoją praktykę musisz już mieć wykupioną polisę – jest to obowiązkowe. Jeśli natomiast nie będziesz kontynuować ubezpieczenia, zostaniesz wykreślony z listy Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów, co jest równoznaczne z tym, że nie będziesz mógł dalej legalnie prowadzić swojej działalności.

Dokumentacja medyczna

Obowiązkiem każdego fizjoterapeuty jest prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta, a także zapewnienie mu wglądu we własną dokumentację. Czyli: gdy przychodzi do Ciebie nowy klient/pacjent, musisz założyć dla niego osobną kartę przebiegu leczenia i każdorazowo uzupełniać ją po wizycie. Dokumentacja ta jest podstawą do dochodzenia swoich praw w razie wysunięcia zarzutu o błąd w sztuce. Jeśli nie będziesz jej posiadać, z pewnością sąd uzna rację pacjenta i dodatkowo pozbawi Cię prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty.

Poza specyficznymi obowiązkami wynikającymi z charakteru pracy fizjoterapeuty, musisz oczywiście zadbać o kwestie uniwersalne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – rejestrację w CEiDG, wybór formy opodatkowania oraz wszystkie sprawy dotyczące budowania marki swojego gabinetu. Dobre opinie pacjentów to dziś troszkę za mało, aby osiągnąć sukces w tej branży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie