Inwestycja w firmę w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Jerzy Biernacki
08.02.2018

Zawieszenie działalności gospodarczej jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie kosztów prowadzenia firmy w okresie dekoniunktury, poza sezonem czy podczas choroby przedsiębiorcy. Zawieszenie może trwać od 30 dni aż do 24 miesięcy, o ile firma nie zatrudnia pracowników. Warto przy tym wiedzieć, że nie zawsze zawieszenie oznacza brak dalszych kosztów. Niektóre wydatki nadal trzeba lub warto ponosić.

Miejsce na serwerze

Obecnie niemal każdy przedsiębiorca ma stronę internetową, która stanowi podstawowe źródło informacji o firmie i jej ofercie. Nawet w okresie zawieszenia działalności nie rezygnuj z opłacania miejsca na serwerze. Koszt jest stosunkowo niewielki (kilkaset złotych rocznie), a po wznowieniu działalności nadal będziesz mieć firmową stronę. Cena stworzenia jej od podstaw z pewnością będzie o wiele wyższa.

Aktualizacja strony

Aktualizację treści możesz oczywiście przeprowadzać samodzielnie i nic za to nie płacić. Jeśli jednak zajdzie konieczność zaktualizowania np. systemu do zarządzania treścią czy jakichś wtyczek, a nie za bardzo się na tym znasz, lepiej zleć takie prace profesjonaliści. Optymalnie będzie powierzyć to agencji, która wykonała stronę.

Content marketing

Inwestowanie w marketing treści w okresie zawieszenia firmy ma sens. Przede wszystkim takie działania powinny być prowadzone stale, bez zbyt długich przerw, bo wtedy przynoszą najlepsze rezultaty. Poza tym content marketing nie pozwoli klientom zapomnieć o Twoim biznesie.

Gdy wrócisz na rynek, będziesz mieć solidną podstawę do tego, by zdobywać zamówienia. Twoja marka nie będzie całkowicie anonimowa dla klientów. Warto więc inwestować w prowadzenie bloga, profili w mediach społecznościowych czy cykliczne publikowanie artykułów sponsorowanych na różnych portalach.

Inwestowanie w content marketing w okresie zawieszenia działalności świetnie sprawdzi się w przypadku biznesów sezonowych. Na przykład: prowadzić pensjonat nad morzem i zawieszasz firmę na zimę. Już od stycznia zacznij jednak docierać do klientów, którzy rozglądają się za ofertami na wakacje.

Pamiętaj, że inwestycje w firmę poniesione w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, nie będą mogły zostać zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu. Mimo to nie rezygnuj z tych drobiazgów, o których przeczytałeś w naszym poradniku. Dzięki temu po wznowieniu prowadzenia firmy nie będziesz startować od zera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.