Krajowy system e-faktur z opóźnieniem!

Mariusz Siwko
27.02.2023

Bardzo ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy przezornie już przygotowują się na zapowiedzianą przez Ministerstwo Finansów rewolucję. Chodzi o KSeF, czyli krajowy system faktur elektronicznych. Miał zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, ale ministerstwo zdecydowało się przesunąć ten termin. I to niejedyna zmiana w KSeF. Po więcej zapraszamy do naszego artykułu.

Kiedy zacznie obowiązywać KSeF?

MF już oficjalnie poinformowało o przesunięciu terminu wdrożenia krajowego systemu e-faktur. Niemal wszyscy przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury elektroniczne dopiero od 1 lipca 2024 roku, a więc pół roku później, niż pierwotnie zakładano.

Ta zmiana, jak tłumaczy resort, jest podyktowana oczekiwaniami samych przedsiębiorców, ale też biur księgowych, które argumentowały, że nie zdążą z wdrożeniem nowego rozwiązania w firmach swoich klientów.

Pozostałe zmiany w KSeF

System jeszcze nie wszedł w życie, a jego założenia już zostały istotnie zmienione (pytanie, co będzie dalej). Ministerstwo Finansów poinformowało, że podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT będą mieć jeszcze więcej czasu na wdrożenie KSeF – w ich przypadku system e-faktur zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2025 roku.

Z innych istotnych zmian należy wymienić:

  • Zwolnienie z KSeF faktur konsumenckich, czyli B2C;
  • Zwolnienie z KSeF biletów spełniających funkcję faktury, np. biletów za przejazd autostradą;
  • Przedsiębiorcy wystawiający faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogli to robić w dotychczasowej formie do końca 2024 roku;

Ministerstwo uściśliło również, że jeśli po stronie podatnika dojdzie do awarii uniemożliwiającej wystawienie e-faktury w systemie, to przedsiębiorca będzie mógł przygotować dokument offline i załączyć go do KSeF następnego dnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie