Spędzasz 8 godzin dziennie i więcej przy biurku? To szkodzi Twojemu biznesowi

Mateusz Nowak
01.10.2018

Jesteś przedsiębiorcą, a więc lubisz mieć wszystko pod kontrolą. Często wydaje Ci się, że jeśli choć na chwilę odpuścisz, Twój biznes się rozpadnie. Efekt? Spędzasz w pracy mnóstwo czasu, przesiadując przy biurku 8 i więcej godzin dziennie. Czy wiesz, że to bardzo groźne dla Twojego zdrowia? Jeśli szybko nie zmienisz swoich nawyków, wkrótce nie będziesz w stanie dłużej prowadzić firmy. Nie wierzysz? W takim razie przeczytaj.

Czym grozi wielogodzinna praca przy biurku?

Na początek sięgnijmy do raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Według badań WHO siedzący tryb życia jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów, na którą człowiek ma wpływ. Oznacza to, że jeśli tylko chcemy, możemy zmienić nasze nawyki, ale tego nie robimy i w ten sposób nieświadomie skazujemy się na przedwczesną śmierć. Słaba perspektywa, prawda?

Przesiadując przy biurku po 8 godzin dziennie i więcej, rujnujesz swoje zdrowie. Gdy jeszcze dochodzi do tego stres, wpatrywanie się w monitor, praca przy słabym świetle, to zaczynamy mówić o skrajnie niekorzystnych warunkach, do których ludzki organizm nie jest przystosowany.

Oto najpoważniejsze skutki długotrwałej pracy przy biurku:

  • Pogorszenie sprawności kręgosłupa oraz mięśni,
  • Pogłębiające się problemy z oddychaniem, w efekcie czego dochodzi do notorycznego niedotlenienia mózgu,
  • Spadek gęstości kości, co zwiększa ryzyko kontuzji,
  • Znacznie większe ryzyko nietrzymania moczu (spowodowane zanikiem mięśni dna miednicy),
  • Zwiększone ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza raka jelita grubego,
  • Podatność na choroby układu krążenia – badania wykazały, że osoby pracujące przy biurku i nie podejmujące żadnej aktywności fizycznej, są aż o 50% bardziej zagrożone zawałem serca.

To powinno przemówić Ci do wyobraźni. Rozumiemy jednak, że nie jesteś w stanie nagle całkowicie zrezygnować z pracy przy biurku. Toniesz w papierach, wszystko jest na Twojej głowie, ale mimo to musisz znaleźć czas, by dać swojemu ciału odsapnąć. Nie jest to wcale takie trudne.

Jak zminimalizować negatywne skutki długotrwałej pracy przy biurku

Podstawą jest aktywność fizyczna. Musisz zacząć uprawiać sport lub przynajmniej spacerować. Po 8 godzinach spędzonych przy biurku znajdź czas na minimum godzinny spacer z rodziną czy z psem. To niewiele, a bardzo Ci pomoże.

Minimum raz na godzinę rób sobie przerwę. Wstań od biurka, wykonaj kilka skłonów, popatrz w dal przez okno (nie skupiaj się na konkretnym punkcie). Taka przerwa powinna trwać przynajmniej 5 minut. Nie mów, że nie masz na to czasu, bo to tylko tania wymówka.

Zorganizuj również swoje środowisko pracy w taki sposób, aby mieć komfortowe warunki do wykonywania obowiązków. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie, wygodne biurko i krzesło, pamiętaj o dobrym przewietrzeniu biura przed i po pracy.

Przede wszystkim jednak dąż do tego, by stopniowo pracować coraz mniej. To Ty jesteś właścicielem firmy – nie musisz więc być jej pracownikiem. To jednak wymaga prawidłowego zorganizowania biznesu, co jest już tematem na zupełnie inny artykuł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.