Jak znaleźć pracownika sezonowego?

Maciej Piwowski
02.09.2021

Pracownicy sezonowi są potrzebni w wielu branżach – od rolniczej, przez sadowniczą, przetwórczą, aż po budowlaną i turystyczną. Z ich znalezieniem jest coraz większy problem, nawet pomimo rosnących stawek i poprawiających się warunków zatrudnienia. Jest to spowodowane niedoborem rąk do pracy, na co narzekają dziś pracodawcy ze wszystkich sektorów gospodarski. Jak zatem zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracownika sezonowego?

Skorzystaj z usługi pośrednictwa pracy

To najlepszy sposób z punktu widzenia przedsiębiorcy, który potrzebuje pracowników „na już”, nie ma czasu, aby czekać na ich zgłoszenia, a następnie analizować ich CV. Agencje pracy tymczasowej w dużej mierze zagospodarowały ten rynek i to one rozdają karty, dlatego nie ma sensu odwlekać kontaktu z pośrednikiem.

Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż agencja bierze na siebie wszystkie formalności związane z zatrudnieniem pracowników tymczasowych, oddelegowując ich do zakładu klienta i rozliczając z przedsiębiorcą w oparciu o fakturę.

Opublikuj ogłoszenia o konkretnej treści

Jeśli wolisz poszukać pracowników tymczasowych na własną rękę, to przede wszystkim stawiaj na konkret. Daruj sobie ogłoszenia, z których niewiele wynika. Już na tym etapie musisz przekonać potencjalnych pracowników, że warto się u Ciebie zatrudnić, dlatego treść ogłoszenia musi być atrakcyjna – podaj w niej proponowaną stawkę, warunki zatrudnienia, a także pochwal się oferowanymi bonusami pozapłacowymi, jak darmowe wyżywienie, zakwaterowanie, transport etc.

Poczta pantoflowa

Ten sposób nadal działa szczególnie w małych miejscowościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukiwanie pracowników sezonowych zacząć od… gminnych sklepów spożywczych, które bardzo często są centrum informacji dla mieszkańców. Możesz również zostawić ulotki z ogłoszeniem w sklepie – a nuż ktoś się tym zainteresuje, a następnie poinformuje o ofercie swoich znajomych i w ten sposób pozyskasz przynajmniej kilku pracowników.

Social media

Tutaj akcent kładziemy na lokalne grupy facebookowe, na których warto opublikować zwięzłe ogłoszenie dla pracowników sezonowych. Takie grupy działają bardzo prężnie, dlatego jest duża szansa, że w ten sposób uda Ci się zbudować załogę do wykonywania konkretnych prac.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.