Dlaczego nie warto powierzać prowadzenia firmowej księgowości żonie?

Jerzy Biernacki
17.09.2020

Wielu przedsiębiorców na początku działalności stara się szukać różnych oszczędności, aby nie dopuścić do zachwiania firmowymi finansami. Jednym z popularniejszych sposobów jest zrezygnowanie z profesjonalnej obsługi księgowej na rzecz prowadzenia rachunków we własnym zakresie. Niektórzy wpadają na jeszcze inny pomysł i powierzają kwestie księgowe żonie. Też o tym myślałeś? W takim razie sprawdź, dlaczego nie warto tego robić.

Konflikty małżeńskie

Są więcej niż prawdopodobne. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoja żona, która przecież nie ma doświadczenia w prowadzeniu księgowości, popełnia jakiś podstawowy błąd skutkujący nałożeniem na Ciebie mandatu skarbowego. Czy przejdziesz nad tym do porządku dziennego? Z pewnością emocje wezmą górę i pojawi się konflikt, który może się negatywnie odbić na Waszych relacjach.

Brak równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym

To bardzo ważny powód, dla którego nie warto angażować żony w regularne prowadzenie księgowości Twojej firmy. Dla zdrowia psychicznego i dobrych relacji należy oddzielić sprawy służbowe od prywatnych. W sytuacji, gdy żona jest de facto Twoim pracownikiem, nie będzie takiej możliwości. Non stop będziecie rozmawiać o sprawach firmy, przez co zapomnicie o tym, że poza nią też jest życie. Będzie to mieć negatywny wpływ na kondycję psychiczną Was obojga, a nawet na stosunek do dzieci.

Żona będzie wiedzieć o wszelkich problemach w firmie

A uwierz, że nie o wszystkim powinna. Każdy przedsiębiorca dobrze wie, że w nawet świetnie zarządzanym biznesie zdarzają się gorsze okresy. Nie jest to powód, aby od razu niepokoić swoich najbliższych – zwłaszcza, gdy z góry wiadomo, że problemy mają charakter przejściowy. Jeśli natomiast dasz żonie pełen dostęp do spraw księgowych, to niczego przed nią nie ukryjesz. Będzie się denerwowała spadkiem przychodów, niezapłaconą fakturą, karą umowną nałożoną przez klienta itd. Czy uważasz, że jest jej to potrzebne?

Brak wsparcia w trudnych sprawach

Jeśli Twoja żona nie jest z wykształcenia księgową i nie ma doświadczenia w sprawach rachunkowych, to z pewnością nie poradzi sobie z bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. A takie na pewno prędzej czy później się pojawią. Profesjonalną księgowość ma się nie tylko po to, aby księgowała dokumenty, ale także do reprezentowania firmy w kontaktach z organami skarbowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie