Czy emeryt może prowadzić własną działalność gospodarczą? Wyjaśniamy!

Piotr Kowalczyk
09.08.2018

Kabaret Starszych Panów śpiewał, że „wesołe jest życie staruszka”, co w polskich realiach ekonomicznych rzadko kiedy się potwierdza. Większość emerytów mieszkających nad Wisłą i pobierających świadczenie z ZUS nie może sobie pozwolić na wygodne, a tym bardziej wystawne życie. Nie brakuje więc osób, które nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego chcą dalej prowadzić własną działalność gospodarczą, by móc utrzymać dotychczasową stopę życiową. Na szczęście prawo tego nie zabrania.

Emeryt nadal może być przedsiębiorcą

Obowiązek przerwania aktywności zawodowej w momencie pobierania świadczenia emerytalnego, dotyczy wyłącznie pracowników etatowych (zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę). Jeśli świeżo upieczony emeryt jest czynnym przedsiębiorcą, to nikt nie zakaże mu dalszego prowadzenia działalności.

Co więcej, osoba pobierająca emeryturę może założyć własną działalność i stać się pełnoprawnym przedsiębiorcą. Jeśli widzi, że kwota świadczenia nie pozwala jej na komfortowe życie, ma pełne prawo rozkręcić swój biznes i czerpać z niego dochody, przy równoczesnym otrzymywaniu świadczenia z ZUS.

Warto wiedzieć

Emerytów prowadzących własną działalność gospodarczą nie obowiązują limity przychodu, po których przekroczeniu emerytura jest zawieszana lub pomniejszana.

Korzyści z prowadzenia firmy na emeryturze

Podstawową korzyścią dla osoby pobierającej emeryturę i jednocześnie prowadzącej działalność gospodarczą jest brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jedyną składką, którą nadal należy opłacać, jest ta zdrowotna.

Istnieje jednak sposób, by całkowicie uniknąć odprowadzania składek do ZUS. Składki zdrowotnej nie musi opłacać emeryt-przedsiębiorca, który:

  • Uzyskuje dodatkowe przychody z tytułu działalności gospodarczej w kwocie nieprzekraczającej miesięcznie 50% najniższej emerytury lub
  • Rozlicza się z fiskusem na podstawie karty podatkowej.

Kolejną korzyścią jest oczywiście znaczne zwiększenie swoich miesięcznych dochodów. Ten argument będzie mieć znaczenie dla emerytów, których świadczenie z ZUS jest bardzo niskie i nie pozwoliłoby im utrzymać poziomu życia choćby zbliżonego do tego sprzed przejścia na emeryturę. Zwykle jest tak w przypadku wieloletnich przedsiębiorców, którzy przez cały okres aktywności zawodowej odprowadzali jedynie minimalne składki do ZUS.

Poza tym jednoczesne pobieranie emerytury i prowadzenie działalności gospodarczej jest świetnym sposobem na uniknięcie nudy i popadnięcie w życiowy marazm. Przedsiębiorczy emeryci z reguły są bardziej aktywni życiowo, mogą sobie pozwolić na korzystanie z różnych rozrywek, znacznie rzadziej zamykają się w domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.