Teza postawiona w tytule tego artykułu może się wydawać co najmniej kontrowersyjna. W końcu mnóstwo biznesów mocno oberwało w trakcie pandemii, przede wszystkim w wyniku wprowadzonych lockdownów. Gdy jednak spojrzymy na tę kwestię bez emocji, to okaże się, że pandemia wręcz uwydatniła zalety posiadania własnej firmy. Sprawdź te argumenty.
Mając własną firmę nie musisz się martwić tym, że pracodawca nagle wręczy Ci wypowiedzenie. Sam sobie jesteś szefem. Jasne, że nie funkcjonujesz w próżni i jesteś mocno uzależniony od sytuacji rynkowej oraz decyzji klientów, ale całkowite bankructwo w przypadku dobrze zarządzanego biznesu jest mimo wszystko dużo mniej prawdopodobne, niż utrata pracy z powodu redukcji etatów.
Czego nie można powiedzieć o samych pracownikach. Wiemy, że formy pomocy zaproponowane przez rząd do dziś budzą mnóstwo kontrowersji, jednak one były i mogły z nich skorzystać praktycznie wszystkie firmy – nie tylko w ramach Tarczy Finansowej czy Tarczy Branżowej, ale też m.in. zwolnień z opłacania składek na ZUS czy bezzwrotnych pożyczek z Urzędu Pracy. Wielu firmom uratowało to skórę, a nie brakuje też takich, które zrobiły na tej pomocy świetny interes.
Własny biznes daje ogromny komfort psychiczny w trudnych czasach, oczywiście tylko pod warunkiem, że faktycznie jesteś osobą przedsiębiorczą. Pracując wiele lat na etacie i ciągle wykonując te same rzeczy trudno jest się przebranżowić, a już na pewno z dnia na dzień. We własnej firmie jest to o wiele łatwiejsze. Znamy przedsiębiorców, którzy w samym środku pandemii całkowicie zmienili ofertę i zaczęli sprzedawać np. środki do dezynfekcji czy środki ochrony osobistej, wielokrotnie zwiększając swoje przychody.
Sam mogłeś i nadal możesz podejmować decyzje odnośnie tego, w jakim kierunku podąża Twój biznes. W dobie pandemii i spowodowanego przez nią kryzysu gospodarczego jest to ogromna korzyść. Jeśli uznałeś, że czas zawiesić działalność, to miałeś taką możliwość. Wolałeś poczekać z tą decyzją do momentu unormowania się sytuacji? Nikt Ci tego nie zabronił. Sam decydujesz o tym, czy wynajmujesz pomieszczenia biurowe, czy robisz zakupy do firmy, czy zwiększasz czy redukujesz zatrudnienie. Ta swoboda została wyraźnie zaakcentowana w pandemicznych czasach.