Pandemia pokazała, że warto mieć własny biznes. Dlaczego?

Jerzy Biernacki
08.03.2021

Teza postawiona w tytule tego artykułu może się wydawać co najmniej kontrowersyjna. W końcu mnóstwo biznesów mocno oberwało w trakcie pandemii, przede wszystkim w wyniku wprowadzonych lockdownów. Gdy jednak spojrzymy na tę kwestię bez emocji, to okaże się, że pandemia wręcz uwydatniła zalety posiadania własnej firmy. Sprawdź te argumenty.

Nie drżałeś o zwolnienie

Mając własną firmę nie musisz się martwić tym, że pracodawca nagle wręczy Ci wypowiedzenie. Sam sobie jesteś szefem. Jasne, że nie funkcjonujesz w próżni i jesteś mocno uzależniony od sytuacji rynkowej oraz decyzji klientów, ale całkowite bankructwo w przypadku dobrze zarządzanego biznesu jest mimo wszystko dużo mniej prawdopodobne, niż utrata pracy z powodu redukcji etatów.

Miałeś dostęp do liczny form pomocy rządowej

Czego nie można powiedzieć o samych pracownikach. Wiemy, że formy pomocy zaproponowane przez rząd do dziś budzą mnóstwo kontrowersji, jednak one były i mogły z nich skorzystać praktycznie wszystkie firmy – nie tylko w ramach Tarczy Finansowej czy Tarczy Branżowej, ale też m.in. zwolnień z opłacania składek na ZUS czy bezzwrotnych pożyczek z Urzędu Pracy. Wielu firmom uratowało to skórę, a nie brakuje też takich, które zrobiły na tej pomocy świetny interes.

Mogłeś się szybko przebranżowić

Własny biznes daje ogromny komfort psychiczny w trudnych czasach, oczywiście tylko pod warunkiem, że faktycznie jesteś osobą przedsiębiorczą. Pracując wiele lat na etacie i ciągle wykonując te same rzeczy trudno jest się przebranżowić, a już na pewno z dnia na dzień. We własnej firmie jest to o wiele łatwiejsze. Znamy przedsiębiorców, którzy w samym środku pandemii całkowicie zmienili ofertę i zaczęli sprzedawać np. środki do dezynfekcji czy środki ochrony osobistej, wielokrotnie zwiększając swoje przychody.

Zachowałeś kontrolę nad rozwojem biznesu

Sam mogłeś i nadal możesz podejmować decyzje odnośnie tego, w jakim kierunku podąża Twój biznes. W dobie pandemii i spowodowanego przez nią kryzysu gospodarczego jest to ogromna korzyść. Jeśli uznałeś, że czas zawiesić działalność, to miałeś taką możliwość. Wolałeś poczekać z tą decyzją do momentu unormowania się sytuacji? Nikt Ci tego nie zabronił. Sam decydujesz o tym, czy wynajmujesz pomieszczenia biurowe, czy robisz zakupy do firmy, czy zwiększasz czy redukujesz zatrudnienie. Ta swoboda została wyraźnie zaakcentowana w pandemicznych czasach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.