Formy kontaktu z ZUS, gdy nie chcesz przychodzić do urzędu osobiście

Marek Szydełko
15.06.2023

Każdy przedsiębiorca choć raz będzie mieć kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych – i raczej nigdy nie z własnej woli. Wizyta w urzędzie nie należy do rzeczy przyjemnych, natomiast trzeba ZUS-owi oddać, że dziś gros spraw da się załatwić zdalnie. Oto najwygodniejsze formy kontaktu z ZUS.

PUE

Jeśli jeszcze nie masz konta na Platformie Usług Elektronicznych, to radzimy je jak najszybciej założyć. Stanie się ono dla Ciebie podstawowym kanałem komunikacji z ZUS, w tym do przesyłania i odbierania dokumentów.

Konto PUE ZUS możesz założyć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  

COT

Centrum Obsługi Telefonicznej to nic innego, jak infolinia ZUS. Mając identyfikator PUE oraz hasło do COT (ustalane na etapie rejestracji), możesz uzyskać szereg informacji dotyczących Twoich rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Numer Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS to:

22 560 16 00

Konsultanci ZUS są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18.

Formularz kontaktowy

Z ZUS możesz się skontaktować również za pośrednictwem formularza kontaktowego. Ten do zapytań ogólnych znajduje się na stronie internetowej ZUS, natomiast w celu uzyskania szczegółowych informacji skorzystaj z formularza kontaktowego na koncie PUE.

Kontakt mailowy

Możesz również napisać maila z konkretnym zapytaniem, natomiast powinno ono dotyczyć wyłącznie spraw ogólnych – ZUS wręcz prosi, aby w korespondencji nie podawać żadnych informacji osobistych.

Adres do kontaktu mailowego z ZUS to cot@zus.pl.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.