Zakup samochodu do firmy na fakturę marża – czy to się opłaca?

Maciej Piwowski
20.12.2017

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez samochodu. Przedsiębiorca potrzebuje auta, aby dojeżdżać na spotkania z klientami, przywozić materiały do firmy czy po prostu podróżować do biura. Posiadanie samochodu w zasobach firmy jest także korzystne z podatkowego punktu widzenia, bo wszelkie wydatki związane z eksploatacją pojazdu stanowią koszt uzyskania przychodu. Sporą korzyść podatkową można uzyskać już na etapie zakupu auta. Pytanie tylko, czy jest sens nabyć pojazd na podstawie faktury marża?

Stary trik handlarzy

Faktura marża to często spotykany dokument księgowy w branży motoryzacyjnej. Stosują go przede wszystkim handlarze używanych samochodów, którzy dzięki procedurze marży mogą wyraźnie zwiększyć swój zarobek. Na czym to polega?

Otóż wystawca faktury marży opłaca normalny podatek dochodowy według wybranej skali, a także podatek VAT. Ten jednak nie jest naliczany od całej kwoty widniejącej na fakturze, ale od marży, czyli zarobku. Jeśli więc sprzedawca zarabia na samochodzie 100 złotych, to musi odprowadzić 23 złote podatku VAT.

Polscy handlarze nagminnie jednak wykazują zerowy zarobek, aby w ten sposób uniknąć konieczności dokonania zwrotu pojazdu. Kwota na fakturze marży często jest zaniżana. Właśnie dlatego ten rodzaj dokumentu jest tak popularny w komisach samochodowych.

Sprzedawcy wystawienie faktury marży się opłaca. Jak jest z przedsiębiorcą nabywającym auto?

Nie tak różowo

Na fakturze marży widnieje wyłącznie cena samochodu netto. Nabywca nie wie zatem, jaka była wysokość podatku VAT od marży sprzedawcy. Tym samym nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, a więc na starcie traci poważną korzyść podatkową. Cała kwota nabycia pojazdu podlega natomiast amortyzacji w okresie 2,5 lub 5 lat.

W przypadku zakupu samochodu na fakturę VAT przedsiębiorca może odliczyć 50% lub 100% kwoty tegoż podatku (w zależności od tego, czy samochód będzie wykorzystywany na cele prywatne). Strata jest zatem widoczna gołym okiem, a w przypadku majątku wartego często kilkadziesiąt tysięcy złotych, jest to strata dość bolesna.

Podsumowując: zakup samochodu do firmy na podstawie faktury marży z podatkowego punktu widzenia jest nieopłacalny. Lepiej poszukać auta nawet nieco droższego, ale sprzedawanego na fakturę VAT. Dzięki temu przedsiębiorca odzyska część pieniędzy już w momencie wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych.

Na koniec należy wspomnieć, że identycznie sytuacja przedstawia się w przypadku jakiegokolwiek zakupu na firmę, który przedsiębiorca może zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu. Maszyna, komputer, ciągnik – to wszystko najbardziej opłaca się nabyć na podstawie faktury VAT, bo tylko ona jest podstawą do zmniejszenia swojego zobowiązania wobec fiskusa z tytułu tego podatku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.