W jaki sposób nie dać się oszukać przy wykonywaniu przelewów?

Jerzy Biernacki
25.07.2017

Korzystając z bankowości internetowej, należy zachować czujność i ostrożność. Hakerzy co rusz wymyślają nowe sposoby przejmowania kont, tożsamości czy też, podszywając się pod znajomych i rodzinę, wyłudzają przelewy na swoje konta. Jednak dzięki zdrowemu rozsądkowi i korzystaniu z usług sprawdzonych instytucji płatniczych (takich jak bm.pl) można uniknąć stania się ofiarą oszustwa. Warto także zapoznać się ze znanymi sposobami okradania użytkowników bankowości internetowej, by być bardziej świadomym zagrożenia.

Jedną z najbardziej znanych metod kradzieży kont użytkowników bankowości internetowej jest tworzenie fałszywych stron logowania do danego banku, które na celu mają przejęcie loginu i hasła klienta. Metoda ta korzysta z nieświadomości klientów co do polityki bezpieczeństwa banku. Należy pamiętać, że bank nigdy nie wysyła do swojego klienta linków do stron logowania! Banki zalecają wręcz ręczne wpisywanie adresu swojej strony logowania w pasku wyszukiwarki. Pamiętając o tym, unikniemy poważnego zagrożenia, jakim jest przejęcie konta bankowości internetowej.

Same przelewy mogą być wykorzystywane do kradzieży tożsamości. Przykładem jest metoda przelewu na 1 zł. Oszuści zamieszczają w Internecie fałszywe ogłoszenie o pracę. Po wstępnej rozmowie mailowej z ofiarą, „pracodawca” informuje o pomyślnym przebiegu rekrutacji i prosi przyszłego „pracownika” o przesłanie danych osobowych, skanu dowodu osobistego oraz wykonanie przelewu na 1 zł (przelew rzekomo ma służyć potwierdzeniu prawdziwości podanych danych osobowych). W rzeczywistości, przelew służy do zweryfikowania danych… ale przez inny bank, w którym oszuści założyli konto w imieniu ofiary. Takie konto posłuży im do zaciągania pożyczek. By uniknąć tego przekrętu, należy dwa razy się zastanowić, dlaczego ktoś żąda od nas skanu dowodu oraz przelewu weryfikacyjnego. Podawanie tylu wrażliwych danych niezaufanej osobie, w połączeniu z wykonaniem przelewu, nie wydaje się być bezpiecznym działaniem…

Kolejny, wyjątkowo perfidny sposób oszustwa, polega na przejmowaniu kont na Facebooku i wyłudzaniu za ich pomocą pieniędzy. Z przejętego konta haker pisze dramatyczne wiadomości do znajomych danej osoby, prosząc o przelew na podane konto. W przypadku otrzymania takiej wiadomości, należy niezwłocznie skontaktować się z osobą, której konto przejęto. To najłatwiejszy sposób weryfikacji, czy mamy do czynienia z oszustwem, czy może jednak rzeczywiście prośba jest prawdziwa. Pod żadnym pozorem nie należy wykonywać przelewu przed upewnieniem się, że piszemy faktycznie z naszym znajomym!

Podsumowując, używając bankowości mobilnej, należy zachować ostrożność i – przede wszystkim – zdrowy rozsądek. Koniecznie należy używać sprawdzonych stron banku bądź zaufanych instytucji płatniczych, takich jak np. bm.pl.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.