Pomoc w uzyskaniu zapłaty: na czym polega ta usługa faktoringowa?

Piotr Kowalczyk
08.01.2021

Przedsiębiorcy z branży transportowej analizujący różne oferty faktoringu mogą się natknąć na interesująco brzmiącą usługę – pomoc w uzyskaniu zapłaty. Firmy faktoringowe oferują ją w celu uatrakcyjnienia swojej propozycji finansowania działalności. Warto natomiast wiedzieć, czym to właściwie polega, co pozwoli Ci ocenić, czy jest to rzeczywiście rozwiązanie mogące sprawdzić się w Twoim biznesie.

Faktor pomoże w windykacji należności

Faktoring może być świadczony na różne sposoby – firmy transportowe najczęściej decydują się na tzw. faktoring odwrócony, kiedy to nie dochodzi do całkowitego scedowania faktury na faktora. W dużym skrócie: polega to na tym, że otrzymujemy zapłatę za fakturę, ale musimy ją później wykupić wraz z odsetkami dla faktora.

Takie rozwiązanie jest korzystne pod względem finansowym, ale jednocześnie dość ryzykowne – zawsze przecież trzeba się liczyć z prawdopodobieństwem, że kontrahent jednak nie opłaci faktury. Powstanie w ten sposób zator płatniczy, pogłębiony jeszcze przez odsetki należne faktorowi.

Firmy faktoringowe zdają sobie sprawę, że jest to ryzykowny układ dla ich klientów, dlatego coraz częściej oferują pomoc w uzyskaniu zapłaty. W głównej mierze sprowadza się to do uruchomienia procedury windykacyjnej. To atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia przedsiębiorcy z branży transportowej, ponieważ ponosi on mniejsze koszty windykacji, mogąc przy tym korzystać z doświadczenia i wsparcia na przykład działu prawnego faktora.

Poza tym już sam fakt, że procedura windykacyjna jest wszczynana w sposób profesjonalny, przy udziale prawników, może działać na dłużnika mobilizująco i skłonić go do opłacenia faktury wraz z karnymi odsetkami.

Czy warto się na to zdecydować?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką formułę ma mieć współpraca z firmą faktoringową. Jeśli w grę wchodzi sprzedaż nieprzeterminowanej faktury i tym samym przerzucenie całej odpowiedzialności za uzyskanie zapłaty na faktora, to takie rozwiązanie jest na pewno mniej stresujące – trzeba się natomiast liczyć z tym, że faktor nigdy nie wypłaci całej należności widniejącej na fakturze.

Jeśli natomiast firma potrzebuje pilnie gotówki i jest w stanie ponieść ryzyko związane z windykacją należności, to dobrym pomysłem będzie skorzystanie właśnie z faktoringu odwróconego oraz pomocy faktora w walce o odzyskanie pieniędzy od dłużnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.