Nieopłacenie składek ZUS – jakie grożą za to konsekwencje?

Piotr Kowalczyk
23.01.2017

Składki ZUS są chyba najbardziej znienawidzoną formą daniny. Większość przedsiębiorców przeklina dzień, w którym musi dokonać przelewu na konto zakładu. Dlaczego? Ponieważ składki płacone w naszym kraju są bardzo wysokie i – jak twierdzi wielu właścicieli firm – niewspółmierne do osiąganych z tego tytułu korzyści. Absurdem jest również to, że taką samą składkę opłaca krawcowa i prezes wielkiej korporacji. Niestety, unikanie płacenia daniny nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ rodzi poważne konsekwencje dla przedsiębiorcy.

Nie płacisz składek? ZUS upomni się o odsetki

To pierwszy stopień restrykcji. Oczywiście jeśli spóźnienie jest minimalne i ma charakter jednostkowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych pewnie nawet tego nie zauważy. Jeśli jednak przedsiębiorca nagminnie unika płacenia składek, to musi się liczyć z tym, że zostaną mu naliczone karne odsetki.

Pamiętaj

Zgodnie z ustawą odsetki wynoszą 8% w skali roku. Przedsiębiorca nie musi natomiast uiszczać odsetek, jeśli ich suma nie przekracza 6,60 zł.

Nie płacisz nadal? Będzie bolało

Jeśli nałożenie karnych odsetek nie odstraszyło przedsiębiorcy przed unikaniem płacenia składek, to ZUS może przejść do kolejnej formy nacisku i naliczyć krnąbrnemu właścicielowi karę w wysokości 100% wartości należnych składek. W praktyce więc oznacza to, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podwójne składki.

Jeśli właściciel zignoruje wezwanie do uregulowania swoich należności i nadal będzie unikać płacenia składek, ZUS wystąpi na drogę sądową i złoży wniosek o postępowanie egzekucyjne. To już nie są przelewki. Sprawa trafi bowiem do komornika sądowego, który dokona zajęcia części majątku przedsiębiorcy w celu zaspokojenia wierzytelności.

Rada

Jeśli chcesz uniknąć tak poważnych konsekwencji, a jednocześnie nie stać Cię na zapłacenie wszystkich zaległych składek, to złóż w ZUS wniosek o rozłożenie długu na raty. Zakład zwykle przychyla się do takich próśb.

Nie płacisz składek? Nie masz ubezpieczenia!

Wielu nierzetelnych przedsiębiorców kompletnie o tym zapomina. Tymczasem zgodnie z prawem zaprzestanie ciągłości opłacania składek skutkuje wygaśnięciem ubezpieczenia chorobowego. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi jak najszybciej złożyć wniosek z prośbą o umożliwienie uregulowania zaległych składek bez przerywania ciągłości ubezpieczenia. Jeśli ZUS się na to nie zgodzi, jedynym wyjściem będzie wyrejestrowanie się z systemu ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA i dokonanie ponownej rejestracji na druku ZUS ZUA.

Jak widać nieopłacanie składek ZUS jest bardzo złym pomysłem, rodzącym poważne konsekwencje. Dlatego prowadź biznes tak, aby zawsze w pierwszej kolejności rozliczyć się z

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.