Jak przetrwać bessę na GPW?

Mateusz Nowak
24.10.2022

Bessa na rynku kapitałowym to nic nowego. Jeśli jednak jesteś początkującym inwestorem, to na pewno z trudem znosisz widok wciąż spadających indeksów giełdowych. Szczególnie polska Giełda Papierów Wartościowych razi słabością i zniechęca do inwestowania zarówno drobnych inwestorów, jak i światowe fundusze. Jak przetrwać bessę na GPW? Oto kilka wskazówek dla „świeżaków”.

Kup spółki dywidendowe i zapomnij o giełdzie na dłuższy czas

Jeśli nie chcesz się denerwować zawirowaniami na rynku, a jednocześnie masz w sobie gen inwestora i nie wyobrażasz sobie trzymać wszystkich oszczędności na koncie (gdzie zjada je inflacja), to dobrym pomysłem może być zakup przecenionych akcji spółek dywidendowych. To zapewni Ci wpływy na rachunek inwestycyjny z tytułu wypłacanych dywidend. W takiej sytuacji aktualny kurs nie ma aż tak dużego znaczenia, co zapewnia spory komfort psychiczny.

Wycofaj kapitał, jeśli masz jeszcze jakikolwiek zysk

Widzisz, co się dzieje na rynku, a mimo to nie podejmujesz żadnych działań? To nie jest dobra taktyka, jeśli masz w portfelu jakieś zyskowne pozycje. Rozważ sprzedaż akcji na plusie, pamiętając o tym, że w niepewnych czasach brak pozycji to też pozycja (czasami najlepsza).

Zrealizuj stratę na spółkach, które w bessie będą cierpieć podwójnie

Każdemu zdarzają się nietrafione inwestycje. Mając w portfelu spółki, po których trudno spodziewać się czegoś dobrego w czasie bessy (np. żyjące z rosnącej konsumpcji, która w czasach recesji gwałtownie wyhamowuje) warto rozważyć ich sprzedaż, nawet na dużej stracie – unikając tym samym jej pogłębienia.

Opracuj strategię na początek hossy

Przede wszystkim zachowaj spokój. Jeśli jesteś już na rynku akcyjnym i masz potężną stratę, której nie chcesz realizować (nie potrzebujesz tych pieniędzy), to pamiętaj, że po bessie zawsze przychodzi hossa. Przygotuj się na nią obierając konkretną strategię działania.

Jeśli masz w portfelu spółki, które mogą szybko odbić w momencie powrotu optymizmu na rynek, to rozważ dokupienie akcji, aby obniżyć sobie średnią zakupu. Wyselekcjonuj tez inne spółki, które mogą sobie radzić szczególnie dobrze na fali nowej hossy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.