Jak obniżyć zużycie paliwa w firmie? 5 sprawdzonych sposobów

Każda firma posiadająca flotę pojazdów doskonale wie, że koszty paliwa potrafią przytłoczyć i stanowić gros stałych wydatków. Skoro na długofalowe obniżenie cen na stacjach nie ma co liczyć, warto zastanowić się nad tym, jak obniżyć zużycie paliwa w firmie. Gra jest warta świeczki, bo wprowadzając kilka prostych zmian można liczyć na oszczędności idące w tysiące złotych miesięcznie. Poznaj 5 sposobów na to, aby Twoje firmowe auta zużywały mniej paliwa.

  1. Porządne przeglądy techniczne – to musi być punkt wyjścia do dalszych działań. Mało kto rozczula się nad samochodami służbowymi, czego efektem jest to, że wiele z tych jeżdżących po polskich drogach nadaje się do natychmiastowego remontu lub zezłomowania. Kwestia bezpieczeństwa to jedno, ale trzeba też pamiętać, że wyeksploatowany, źle lub wcale serwisowany samochód jest także bardzo drogi w eksploatacji.
  2. Przypisanie pojazdów do konkretnych pracowników – największe straty firma ponosi w sytuacji, gdy do samochodów służbowych dostęp mają wszyscy pracownicy, bez ograniczeń. Wówczas trudno jest oczekiwać, że ktoś weźmie odpowiedzialność za nadmierne zużycie paliwa czy zwyczajne wyeksploatowanie pojazdów. Dlatego dobrym posunięciem będzie przypisanie samochodów do konkretnych pracowników. Będzie się to wiązać z przywilejami, ale też obowiązkami. Pracownik będzie musiał raportować stan pojazdu, prowadzić kartę przebiegu i przedstawiać faktury kosztowe.
  3. Racjonalizacja wykorzystania pojazdów – w firmie powinna obowiązywać zasada maksymalnego wykorzystania możliwości auta. Jeśli ma ono 5 miejsc, to dobrze jest tak planować trasy przejazdu, aby właśnie tylu pasażerów mogło zostać zabranych na pokład. Należy także ustalić regulamin korzystania z samochodów. Nie może być bowiem tak, że pracownicy będą używać służbowej floty do załatwiania prywatnych spraw (chyba, że za zgodą przełożonego). W skrajnych przypadkach możliwe jest także ustalenie minimalnej odległości, do której pokonania może zostać wykorzystane auto firmowe.
  4. Stopniowa wymiana floty – jeśli samochody są już wiekowe i mocno wyeksploatowane, jedyną ekonomicznie opłacalną decyzją może być tylko ich wymiana. Oczywiście można to robić stopniowo, po kilka rocznie czy po jednym w kwartale. Docelowo taka inwestycja się opłaci, bo nowoczesne silniki zużywają mniej paliwa, a nowe auta są mniej podatne na awarie.
  5. Montaż systemów GPS – jest to najskuteczniejszy sposób na to, aby ograniczyć „dziwne” straty paliwa. Mając pełną kontrolę nad tym, gdzie samochód się znajduje, jaką trasą jedzie i z jaką prędkością, można spokojnie ustalić przewidywane zużycie benzyny czy oleju napędowego. Nie ma więc możliwości, aby kierowca upierał się przy swoim i twierdził, że samochód spalił np. o 20 litrów więcej. Dodatkowo systemy GPS są znakomitym zabezpieczeniem antykradzieżowym.

Bez względu na wybór metody jedno jest pewne: warto przyjrzeć się zużyciu paliwa w firmie i zadbać o to, aby było jak najniższe. W końcu mówimy o naprawdę sporych pieniądzach.

Porada: Sprawdź jak skutecznie reklamować firmę... tutaj →
szczegółowy plan działań

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki dla firm1
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.