Inwestowanie firmowych pieniędzy w kryptowaluty – o czym musisz pamiętać?

Maciej Piwowski
05.06.2023

Jeśli Twój biznes dobrze się kręci, a nadwyżki finansowe dosłownie pęcznieją na koncie, to oczywiście zaczynasz analizować różne opcje zainwestowania tych środków – szczególnie w dobie wysokiej inflacji. Jedną z ciekawszych propozycji może być zakup kryptowalut. Dziś nie stanowią one już takiej egzotyki jak jeszcze kilka lat temu. Zanim jednak zainwestujesz firmowe pieniądze w kryptowaluty, to sprawdź, o czym musisz koniecznie pamiętać.

Kryptowaluty powinny stanowić niewielką część portfela inwestycyjnego

Niewielką, czyli jaką? Analitycy i doradcy inwestycyjni zwykle podają tutaj wartości rzędu 5-10 proc. Jeśli więc chcesz kupić kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego szacowanego na około 1 000 000 zł, to aktywa cyfrowe nie powinny „ważyć” w nim więcej niż 50 tys. do 100 tys. zł.

Zdaj sobie sprawę z wysokiego ryzyka

Inwestując w kryptowaluty, nawet pieniądze, których aktualnie nie potrzebujesz, musisz mieć na uwadze ryzyko straty – chwilowej lub ostatecznej. Te aktywa są wyjątkowo nieprzewidywalne, w dodatku ciąży nad nimi wysokie prawdopodobieństwo wprowadzenia regulacji rządowych, co w skrajnym przypadku może sprowadzić wyceny kryptowalut na poziom tzw. groszówek.

Nie śledź bez przerwy notowań, bo na tym rynku nie ma to żadnego sensu

Gdy kupisz już pierwsze kryptowaluty w ramach inwestycji za środki firmowe, to na jakiś czas zapomnij o swoich aktywach. Zmienność na tym rynku jest tak duża, że ciągłe śledzenie notowań mogłoby tylko spowodować u Ciebie nadmierną nerwowość i skłonić Cię do podjęcia spontanicznych decyzji inwestycyjnych.

Nigdy nie inwestuj kosztem pracowników!

Najważniejsze jest to, aby na inwestycje przeznaczać tylko te środki, które nie są potrzebne do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli widzisz potencjał w np. poprawieniu warunków pracy swoich pracowników, to w pierwszej kolejności przeznacz nadwyżki właśnie na ten cel, a dopiero później myśl o inwestycjach prywatnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie