Dofinansowanie dla pracowników w ramach Tarczy 8.0 – co musisz o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
22.03.2021

Priorytetem rządu w czasach pandemii COVID-19 była i jest ochrona miejsc pracy, na co są przeznaczane gigantyczne pieniądze z budżetu. Pod koniec lutego 2021 rąk przyjęto rozporządzenie wprowadzające najnowszą odsłonę programu pomocowego, czyli Tarczę 8.0. W jej ramach pracodawcy mogą się ubiegać o dofinansowanie dla pracowników, aby w ten sposób utrzymać miejsca pracy w swoich zakładach. O szczegółach przeczytasz w naszym artykule.

Założenia wsparcia

Tarcza 8.0 wprowadziła mechanizm, zgodnie z którym pracodawcy mogą otrzymać 2000 złotych świadczenia w przeliczeniu na pełny etat. Takie dofinansowanie przysługuje przez 3 miesiące i jest wypłacane co miesiąc – łącznie pracodawca może więc uzyskać do 6000 złotych na każdego pracownika.

Jak otrzymać dofinasowanie dla pracownika?

Konieczne jest złożenie wniosku VIA-VOMPP, który wypełniamy na stronie internetowej www.praca.gov.pl. Środki w ramach Tarczy 8.0 służące ochronie miejsc pracy przyznaje Wojewódzki Urząd Pracy.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Nie jest to wsparcie przeznaczone dla każdego, ale wyłącznie dla tych pracodawców, którzy najmocniej ucierpieli w wyniku gospodarczej zapaści spowodowanej pandemią COVID-19. Decyduje o tym przeważający kod PKD.

Z dofinasowania dla pracownika w ramach Tarczy 8.0 mogą skorzystać pracodawcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 30 listopada 2020 roku, a ich przeważającym kodem PKD jest:

55.10.Z, 55.20.Z, 55.30.Z, 79.11.A lub 79.12.Z.

Kolejnym warunkiem jest wykazanie co najmniej 40-procentowego spadku przychodów w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Przychód ten może być porównany zarówno z miesiącem poprzednim, jak i analogicznym miesiącem w 2020 roku lub wrześniem 2020 roku.

Pracodawcy, którzy chcą otrzymać takie wsparcie w ramach Tarczy 8.0 i się do niego kwalifikują, powinni się pospieszyć – wnioski są przyjmowane tylko do 31 marca. Dodajmy również, że na takie wsparcie nie mogą liczyć firmy, które wcześniej otrzymały 3-miesięczne dofinansowanie do utrzymania miejsc pracy w ramach Tarczy 6.0 lub 7.0.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie