Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu inwestycyjnego dla firm?

Mateusz Nowak
05.05.2021

Kredyt dla firm może być rozwiązaniem, które wspomoże przedsiębiorstwo w rozwoju. Może być także ważny z perspektywy realizacji bieżących zadań. Jaki kredyt dla firm wybrać? Jakie są różnice w poszczególnych rodzajach produktów finansowych dla biznesu?

Czym jest kredyt gotówkowy dla firm?

Kredyt gotówkowy, to jeden z podstawowych produktów bankowych, pozwalających na finansowanie działalności przedsiębiorstwa. Jakie są jego zalety?

Przede wszystkim kredyt gotówkowy dla firm można wydać na dowolny cel związany z prowadzeniem biznesu. Przedsiębiorstwo może przeznaczyć pieniądze na przykład na pokrycie kosztów bieżących (związanych z opłatą składek czy wynajmem lokalu), zakup towarów czy opłacenie usług koniecznych do realizacji kontraktów. Środki otrzymane od banku mogą też zostać wykorzystane na spłatę zobowiązań w innej instytucji finansowej.

Kredyt gotówkowy może być dobrym zabezpieczeniem finansowym. Pozwoli uniknąć zatorów płatniczych. Umożliwia nie tylko przetrwanie trudnego okresu, ale i przyczynia się do szybszego rozwoju przedsiębiorstwa.

Do plusów kredytu gotówkowego należy również to, że banki często nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Taka forma finansowania będzie więc odpowiednim rozwiązaniem nie tylko dla większych firm, ale także dla jednoosobowych działalności gospodarczych, czy małych przedsiębiorstw, czyli biznesów, które mogą nie dysponować dużymi zasobami.

Kredyt gotówkowy może zostać rozłożony na kilka lat, a przyznana kwota może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Przedsiębiorca może więc uzyskać duży zastrzyk gotówki i spłacać raty, które nie będą dużym obciążeniem miesięcznym.

Zaletą tego produktu bankowego jest także stosunkowo mała ilość formalności. Kredyt gotówkowy dla firm może zostać przyznany na podstawie takich dokumentów, jak PIT czy Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR), a na decyzję w sprawie udzielenia wsparcia finansowego czeka się zazwyczaj kilka dni.

Kredyt inwestycyjny dla firm

W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, kredyt inwestycyjny jest przeznaczony na realizację konkretnych celów przedsiębiorstwa. Różnica dotyczy też procesu przyznawania tego typu wsparcia finansowego.

W przypadku kredytu inwestycyjnego trzeba dopełnić większej ilości formalności w porównaniu do kredytu gotówkowego, ale w zamian za to przedsiębiorstwo może liczyć na otrzymanie kwoty przekraczającej nawet dwa miliony złotych. Spłata może zostać rozłożona na ponad dziesięć lat, a przedsiębiorstwo niejednokrotnie może liczyć na karencję, czyli możliwość oddawania przez pewien czas tylko części odsetkowej.

Co ważne, mimo że kredyt inwestycyjny może być bardzo wysoki, banki nie wymagają dużych wkładów własnych. Kolejną zaletą jest to, że o kredyt mogą ubiegać się także firmy młode, działające na rynku na przykład od roku.

Co zrobić, żeby otrzymać kredyt inwestycyjny? Zazwyczaj podstawowym dokumentem, który decyduje o jego przyznaniu, jest biznesplan. Przedsiębiorca przedstawia w nim, na co chce przeznaczyć środki od banku i jak inwestycja przyczyni się do rozwoju firmy.

Tego typu kredyt dla firm może zostać przeznaczony m.in. na zakup maszyn, sprzętu komputerowego i innych urządzeń. Środki mogą także zostać wykorzystane na nabycie gruntów czy nieruchomości, na przykład hal produkcyjnych czy magazynów. Kredyt inwestycyjny można także spożytkować na dobra niematerialne, w tym licencje, patenty, prawa autorskie.

Kredyt inwestycyjny z gwarancją de minimis

Kredyt inwestycyjny, a także kredyt obrotowy, może zostać udzielony z tzw. gwarancją de minimis. Na czym ona polega?

Jest to zabezpieczenie kredytu udzielane w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej przez Unię Europejską. Jest formą wsparcia dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Gwarancja de minimis jest udzielana przez Skarb Państwa za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeżeli dana firma będzie miała trudności z regulowaniem rat, BGK zobowiązuje się do spłaty określonej części kredytu.

Dzięki gwarancji de minimis, przedsiębiorca ma większą elastyczność w zakresie dysponowania firmowym majątkiem, ponieważ nie zastawia go na rzecz zabezpieczenia kredytu. Jest też zwolniony z opłat prowizyjnych związanych z rozpatrzeniem wniosku o udzielenie gwarancji. Formalności związane z gwarancją de minimis można załatwić w banku, do którego firma złożyła wniosek o kredyt inwestycyjny.

W związku z pandemią COVID-19, gwarancja de minimis może wynosić do 80 proc. kwoty kredytu (wcześniej 60 proc.). Preferencyjne warunki mają obowiązywać przynajmniej do 30 czerwca 2021 r. Od 1 stycznia 2021 r. podwyższono maksymalną kwotę gwarancji z 3,5 mln zł do 1,5 mln euro dla gwarancji do 5 lat i do 750 tys. euro dla gwarancji powyżej 5 lat.

Kredyt dla firmy, a konieczność założenia konta

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o przyznanie kredytu także w banku, w którym nie ma konta firmowego. Instytucja finansowa może jednak wymagać założenia konta i korzystania z niego do rozliczania działalności. Warunek ten jest zależny od danego banku.

Wnioskowanie o kredyt w banku, w którym ma się już konto może przyspieszyć procedurę. Instytucja będzie mieć wgląd w finanse przedsiębiorstwa, a samo składanie dokumentów będzie łatwiejsze. Często formalności można dopiąć korzystając z serwisu transakcyjnego.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie