Czy banki oferują lokaty dla przedsiębiorców?

Mateusz Nowak
31.07.2023

Wielu przedsiębiorców nie wie, co zrobić z nadwyżkami finansowymi. Jeśli brakuje pomysłów na rozwój przedsiębiorstwa, to najgorszym wyborem jest pozostawienie pieniędzy na koncie, gdzie ich wartość wciąż spada przez inflację. Bezpieczną opcją wydaje się być wpłacenie wolnych środków na lokatę. Pytanie tylko, czy banki oferują lokaty dla przedsiębiorców?

Sprawdź ofertę depozytową w swoim banku

Jeśli masz konto firmowe, to ofertę lokat terminowych sprawdzisz w bankowości internetowej lub mobilnej. Bank prawdopodobnie zaproponuje Ci założenie lokaty na 3, 6, 9 czy 12 miesięcy, natomiast nie licz na super warunki.

Specyfiką polskich banków jest to, że nie zależy im na zawalczeniu o depozyty przedsiębiorców. Dużo lepsze warunki lokat są oferowane klientom indywidualnym, dla których banki regularnie przygotowują różnego rodzaju promocje.

Na szczęście są wyjątki i co jakiś czas można się natknąć na propozycję założenia rachunku firmowego z promocyjnym oprocentowaniem lokaty czy konta oszczędnościowego. Jeśli i tak rozważasz zmianę banku, to na pewno warto się pochylić nad taką propozycją.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć lokatę w ramach konta indywidualnego

Jeśli żaden bank nie ma aktualnie dobrej oferty depozytowej dla przedsiębiorców, a nie interesują Cię produkty typowo inwestycyjne, to nadwyżki z działalności możesz bez przeszkód wpłacić na lokatę założoną w ramach konta indywidualnego.

Pamiętaj jednak, że zrywając lokatę przed czasem stracisz wypracowane odsetki, dlatego dobrze się zastanów, czy na pewno nie będziesz potrzebować tych środków w przewidywalnej przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie