Czego o robieniu interesów mogą Cię nauczyć najsłynniejsi biznesmeni świata?

Mateusz Nowak
22.09.2017

Bill Gates, Warren Buffet, Richard Branson – łączy ich nie tylko miliardowy stan konta, ale także bardzo podobne ideały, jakimi kierują się prowadząc swoje biznesy. Ci ludzie są wzorem dla wielu przedsiębiorców codziennie marzących o tym, aby osiągnąć sukces o choćby zbliżonym formacie. Okazuje się, że nie ma w tym żadnej tajemnicy. Każdy z wymienionych biznesmenów doszedł na szczyt kierując się prostymi zasadami, które Ty także powinieneś znać i się do nich stosować.

Idź złoto do złota

Ta antyczna zasada znakomicie sprawdza się we współczesnym biznesie. Ludzie sukcesu starają się mieć kontakt z innymi osobami, którym powiodło się w życiu. Mają z nimi o czym rozmawiać, a przede wszystkim mogą się od siebie nawzajem czegoś nowego nauczyć.

Z Tobą powinno być podobnie. Regularnie bierz udział w spotkaniach biznesowych na wysokim szczeblu. Chodź na imprezy lokalnych stowarzyszeń przedsiębiorców. Koniecznie odwiedzaj stadiony i hale, siadając obok ludzi, których znajomość może Ci się kiedyś przydać.

Praca może być pasją

Ale w zdrowym sensie. Nie może całkowicie zagarniać Twojego życia, bo w końcu przyjdzie moment, że ją (pracę) znienawidzisz. Ważne jest znalezienie balansu, dzięki któremu będziesz mógł na 100% poświęcać się swojej firmie, ale nadal będziesz ją traktować jako coś fajnego, wartościowego, ubogacającego Cię.

Jeśli myślisz o swojej firmie jako o produkcie, który ma dać Ci jeść i pozwolić na nicnierobienie za np. 20 lat, to nie odniesiesz sukcesu. Robienie biznesu to proces ciągły, którego nie można tak po prostu przerwać. Dlatego baronowie narkotykowi nigdy nie wycofują się z interesu. Ciężkie porównanie, ale chyba dość obrazowe.

Oszczędność to piękna cnota

Musisz uwierzyć na słowo, że najbogatsi ludzie świata, ale tylko ci, którzy ciężko na to bogactwo pracowali, są bardzo oszczędni i nie trwonią pieniędzy na głupoty. Mogliby kupować sobie najlepsze samochody, kolejne domy i przyjaciół, ale we krwi mają manię oglądania każdego dolara z dwóch stron.

Oszczędność to nie skąpstwo. To umiejętność mądrego wydawania pieniędzy. Czasami na przyjemności, częściej na coś, co docelowo może przynieść jeszcze więcej pieniędzy.

Pańskie oko konia tuczy

Musisz ufać pracownikom i zatrudniać wartościowych ludzi, ale nikt, naprawdę nikt nie wyręczy Cię we wszystkim. To Ty jesteś szefem, prezesem, właścicielem – jak zwał, tak zwał. Musisz znaleźć czas na doglądanie biznesu, rozmowy z pracownikami, sprawdzanie wyników. Jednym słowem – mieć kontrolę! To jedyny sposób na zyskanie pewności, że Twoja firma zmierza w dobrym kierunku.

Jak widzisz spektakularny sukces czasami jest naznaczony najprostszymi rozwiązaniami. Grunt to konsekwentnie się do nich stosować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.