Czego nie robić podczas inwestowania na giełdzie? Kilka podstawowych zasad

Mateusz Nowak
19.10.2022

Inwestowanie na giełdzie jeszcze do niedawna było uważane za wiedzę tajemną. Dziś coraz więcej osób zakłada rachunki maklerskie i próbuje swoich sił na różnych rynkach akcyjnych, przede wszystkim na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Początki są ekscytujące, ale też obarczone bardzo wysokim ryzykiem popełniania prostych błędów, na które doświadczeni inwestorzy szczególnie uważają. Sprawdź, czego nigdy nie należy robić podczas inwestowania na giełdzie.

Kupowanie akcji tylko dlatego, że rosną

To standardowy błąd popełniany przez początkujących inwestorów, którzy nie zadają sobie trudu, aby przeprowadzić analizę spółek notowanych na giełdzie. Wybierają te spółki, które od kilku dni drożeją, nie zdając sobie sprawy, że może to być klasyczna dystrybucja lub czysta spekulacja.

Kupowanie akcji tylko dlatego, że mocno spadły

Tutaj mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Pamiętaj o starym giełdowym powiedzeniu: akcje nigdy nie są tak tanie, żeby nie mogły być tańsze. Skoro dana spółka została przeceniona np. o 20 procent, to skąd wiesz, czy za kilka dni sytuacja się nie powtórzy? Zawsze analizuj wykres i komunikaty ze spółki, aby zrozumieć, co mogło spowodować wyprzedaż.

Kupowanie spółek, o których nic nie wiesz

Kolejna klasyka gatunku. Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze akcje, to na początek choćby pobieżnie prześledź strukturę danego indeksu. Dowiedz się czegoś o spółkach, sprawdź ich modele biznesowe, ofertę, perspektywy. Nie kupuj spółki o znanej nazwie, choć nie rozumiesz specyfiki jej działalności.

Kierowanie się rekomendacjami biur maklerskich

Maklerzy pewnie by się na to obrazili, natomiast faktem jest, że ich rekomendacje bardzo często są antywskaźnikami. Wszystko dlatego, że są wydawane grubo po czasie lub w interesie większościowych akcjonariuszy (to oczywiście tylko opinia i przypuszczenie). Dlatego lepiej trzymaj się z daleka od rekomendacji, a już na pewno nie podejmuj decyzji inwestycyjnych w oparciu o to, co napisało jakieś biuro maklerskie – czy to pozytywnie, czy negatywnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.