Co zrobić z dużą ilością gotówki przyjętej od kontrahenta?

Maciej Piwowski
05.03.2024

W wielu firmach nadal na topie jest rozliczanie transakcji przy wykorzystaniu gotówki – za przykład może posłużyć branża budowlana, gdzie obrót gotówkowy jest na porządku dziennym. Przyjmując zapłatę od kontrahenta w gotówce, zwłaszcza w znacznej kwocie, warto w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Wpłatomat

Jeśli w Twojej miejscowości działa wpłatomat, to jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na „pozbycie się” gotówki, którą możesz od ręki wpłacić na swoje konto – zwykle bez żadnej prowizji. Pieniądze powinny być widoczne na rachunku niemal od razu lub po najbliższej sesji księgowania. Z wpłatomatu można również skorzystać w weekend.

Wpłata w okienku bankowym

Dla wielu osób będzie to najlepsza opcja z uwagi na bezpieczeństwo. Wpłata gotówki w okienku bankowym gwarantuje brak pomyłki, natomiast trzeba pamiętać, że w większości banków będzie się to wiązać z dodatkową opłatą – zwykle od 20 do 50 zł.

Przechowanie w sejfie

Jeśli masz atestowany sejf, a gotówka często jest Ci potrzebna, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją w nim przechować. Pamiętaj natomiast, że żaden sejf nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa zgromadzonych w nim środków.

Wydanie na cele firmowe

W ostateczności możesz szybko wprowadzić gotówkę w dalszy obrót gospodarczy, po prostu przeznaczając ją na niezbędne zakupy, za które możesz zapłacić w gotówce – czy to w sklepach, w hurtowniach, czy też rozliczając się ze swoimi kontrahentami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie