Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy na wypłaty dla pracowników?

Mateusz Nowak
18.05.2021

Choć przedstawiona w tytule sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca, to jednak w życiu – szczególnie przedsiębiorcy – bywa bardzo różnie. Jeśli i Ty masz problem z wypłaceniem pracownikom pensji, ponieważ na firmowym koncie nie ma wystarczających środków, to w naszym poradniku podpowiadamy, co musisz teraz zrobić.

Nie chowaj głowy w piasek

Jeśli z góry wiesz, że nie będziesz w stanie wypłacić pracownikom należnych pensji (w całości), to od razu ich o tym poinformuj. Uczciwość jest tutaj kluczowa, ponieważ najprawdopodobniej Twoi pracownicy mają już jakieś plany związane z należnymi im pieniędzmi. Spotkaj się z przedstawicielami załogi i powiedz, z czego wynika opóźnienie oraz oczywiście przeproś za ten ogromny problem.

Wypłać tyle, ile możesz

Mając jakieś oszczędności na czarną godzinę musisz je teraz naruszyć, aby wypłacić pracownikom choć część pensji. Wielu z nich może przecież żyć od pierwszego do pierwszego i potrzebować nawet kilkuset złotych, by kupić jedzenie, opłacić czynsz czy zatankować samochód.

Ustal z pracownikami graniczny termin uregulowania zadłużenia

To bardzo ważne, aby pracownicy wiedzieli, na czym stoją. Jeśli brak wypłaty zdarzył się po raz pierwszy i ma związek z obiektywnymi trudnościami, których nie mogłeś do końca przewidzieć, to najpewniej większość pracowników uzbroi się w cierpliwość. Musisz natomiast podać im konkretny termin, w jakim ruszą wypłaty, aby mogli sobie zaplanować swoje prywatne sprawy i wydatki.

Poszukaj pieniędzy

Brak środków na firmowym koncie nie jest pewnie efektem jakiegoś nagłego problemu. Prawdopodobnie trafiłeś na niesolidnego płatnika, który jest Ci winien sporo pieniędzy. W takiej sytuacji warto już pomyśleć np. o faktoringu, w ramach którego otrzymasz większą część należności z tytułu wystawionej faktury. Zyskasz tym samym pieniądze na uregulowanie zaległości w stosunku do pracowników, co jest w tej chwili najważniejsze.

W ostateczności sprzedaj składniki prywatnego majątku

Twój prywatny majątek nie ma znaczenia w momencie, gdy jesteś winien pieniądze pracownikom. To oni stanowią fundament firmy i musisz być względem nich uczciwy. Jeśli oznacza to konieczność sprzedania np. samochodu czy jakichś gadżetów, to nie wahaj się ani przez moment.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.