Co zamiast płatności kartą? Alternatywne formy przyjmowania zapłaty w firmach usługowych

Marek Szydełko
20.02.2024

Kosmetyczka, fryzjer, trener personalny, florystka – to tylko przykład profesji, w których następuje bezpośrednie rozliczenie na linii przedsiębiorca-klient. Obecnie wiele osób preferuje płatności bezgotówkowe, przede wszystkim kartą, co jednak bywa dość problematyczne dla właścicieli drobnych biznesów, głównie z uwagi na koszty. Jakie są alternatywy? Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Przelew BLIK

To coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego już dziś korzysta ponad milion Polaków. Przelewy BLIK na telefon są bardzo wygodne, bezpłatne, a przy tym realizowane natychmiastowo. Idealnie sprawdzają się do drobnych płatności np. za wykonane usługi.

Przelew natychmiastowy

Każdy bank oferuje opcję przelewu natychmiastowego, która jest dodatkowo płatna, natomiast rzeczywiście pozwala od razu rozliczyć się z przedsiębiorcą. W zależności od banku dopłata do przelewu natychmiastowego wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Płatność online

Ciekawym rozwiązaniem może być również uruchomienie systemu płatności online. Wówczas klient dokonuje zapłaty z góry, na etapie rezerwowania wizyty czy zakupu towaru. Świetnie sprawdza się to chociażby w przypadku lokali gastronomicznych serwujących dania na wynos.

Gotówka

Zawsze też zostaje stare, sprawdzone, choć coraz bardziej uciążliwe rozwiązanie, jakim są płatności gotówkowe. Dlaczego uciążliwe? Ponieważ coraz więcej osób całkowicie rezygnuje z gotówki, dlatego licz się z tym, że ograniczenie opcji zapłaty za towar czy usługę tylko do fizycznych pieniędzy może spowodować odpływ klientów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie