Mocny wzrost podatków lokalnych dla przedsiębiorców

Marek Szydełko
11.03.2024

W 2024 rok wchodzimy z całą listą podwyżek podatków i innych opłat cywilnoprawnych. Te szczególnie mocno uderzą po kieszeni przedsiębiorców. Dotkliwe podwyżki przygotowały samorządy, które w zdecydowanej większości wykorzystały maksymalny limit podatków od nieruchomości ustalony przez Ministerstwo Finansów. Oto szczegóły.

Podatek od gruntów

Podatek od gruntów jest szczególnie dotkliwy dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają własny teren pod prowadzenie działalności gospodarczej i mają na nim np., magazyn czy biurowiec. Tutaj w 2024 roku maksymalna stawka podatku wyniesie aż 1,34 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Podatek od budynków lub ich części

Przedsiębiorca prowadzący działalność zarejestrowaną w budynku musi opłacać podatek od nieruchomości w znacznie wyższej stawce niż za budynek mieszkalny – dotyczy to również firm zarejestrowanych w domu czy w mieszkaniu, przy czym tutaj można stosować podwyższoną stawkę za wydzieloną część lokalu na prowadzenie działalności (wówczas za pozostałą powierzchnię opłaca się podatek jak za lokal mieszkalny).

W 2024 roku podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi aż 33,10 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie