Jak odliczyć 100% podatku VAT i PIT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego w firmie?

Antoni Kwapisz
17.11.2023

Samochód osobowy to źródło wielu kosztów uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości odliczania wydatków na paliwo, serwis, części eksploatacyjne czy ubezpieczenie. Trzeba pamiętać, że polski system podatkowy dopuszcza opcję odliczania nawet 100% VAT i PIT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Jest to natomiast ściśle uwarunkowane. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Co trzeba zrobić, aby móc odliczać 100% kosztów eksploatacji samochodu osobowego?

Przede wszystkim wymaga to zgłoszenia samochodu do Urzędu Skarbowego na druku VAT-26 (dotyczy czynników podatników podatku VAT). Dodatkowo konieczne jest prowadzenie szczegółowej kilometrówki dla celów VAT, czyli ewidencjonowanie przebiegu ze wskazaniem celu i miejsca wyjazdu. Przepisy wymagają również, aby przedsiębiorca sporządził regulamin użytkowania samochodu w firmie.

Szczególnie istotne jest prowadzenie kilometrówki. Musi z niej jasno i bez żadnych wątpliwości wynikać, że pojazd rzeczywiście jest użytkowany wyłącznie do celów służbowych.

Uwaga na szczegółowe kontrole ewidencji przebiegu

Jeśli np. w czasie kontroli urzędnik zainteresuje się, dlaczego przebieg pojazdu znacznie wzrósł pomiędzy dokonanymi wpisami (co sugeruje użytek prywatny), to przedsiębiorca może się spodziewać zakwestionowania prawa do ujmowania 100% wydatków związanych z użytkowaniem samochodu w kosztach uzyskania przychodu.

W takiej sytuacji konieczne będzie zadeklarowanie użytku mieszanego, czyli częściowo do celów prywatnych. Taki sposób eksploatacji pojazdu daje prawo do odliczenia tylko 50% VAT – nieodliczona część stanowi koszt uzyskania przychodu. Jeśli natomiast chodzi o podatek PIT, to przy użytku mieszanym można ująć jedynie do 75% poniesionych kosztów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie