e-Urząd Skarbowy: czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Krzysztof Jagielski
03.06.2024

Na co dzień tego nie zauważamy i nie doceniamy, natomiast Polska na tle innych krajów Europy wypada bardzo dobrze pod względem poziomu cyfryzacji administracji państwowej. Dowodem na to może być fakt, iż przedsiębiorcy są dziś w stanie załatwić większość spraw urzędowych zdalnie. Umożliwia to m.in. portal e-Urząd Skarbowy. Sprawdź, do czego może Ci się przydać ta platforma.

Czym jest e-Urząd?

Portal e-Urząd to platforma administracji państwowej umożliwiająca komunikację np. pomiędzy urzędem skarbowym a podatnikiem.

Z poziomy platformy możemy załatwiać różne sprawy podatkowe online, z dowolnego miejsca i urządzenia, o każdej porze, eliminując konieczność osobistej wizyty w urzędzie.

Dla kogo?

Portal e-Urząd Skarbowy jest przeznaczony dla każdego podatnika, w tym osób fizycznych, przedsiębiorców, spółek, fundacji, stowarzyszeń i każdej innej organizacji, która podlega rozliczeniom skarbowym.

Jak skorzystać z portalu?

Rejestracja oraz logowanie do serwisu są uproszczone i nie wymagają dodatkowego oprogramowania ani wcześniejszych wizyt w urzędzie. Można się zalogować przez stronę podatki.gov.pl wybierając jedną z metod autoryzacji, jak profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna czy aplikacja mObywatel.

Co załatwisz na portalu?

Na portalu e-Urząd Skarbowy można m.in. złożyć deklaracje PIT, prowadzić ewidencję faktur, sprawdzić historię deklaracji, salda podatkowe, uzyskać informacje o zwrotach podatków, zapłacić różne podatki, aktualizować dane czy przesłać różnego rodzaju dokumenty i wnioski.

Z poziomu portalu uzyskasz również dostęp do raportu podatnika, zawierającego kluczowe informacje na temat Twojej działalności gospodarczej i zobowiązań podatkowych.

Korzystanie z serwisu e-Urząd jest dobrowolne, bezpłatne i znacznie ułatwia oraz przyspiesza załatwianie spraw podatkowych, dając jednocześnie dostęp do kompleksowych informacji o stanie rozliczeń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie