Przedsiębiorca na chorobowym. O czym musisz pamiętać?

Mateusz Nowak
17.07.2018

Choroba to nic przyjemnego, a już zwłaszcza w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Nic dziwnego, że samozatrudnieni unikają chodzenia na popularne L4 jak ognia. Czasami jednak nie ma wyjścia. Z czym wiąże się chorobowe przedsiębiorcy? Jak nieświadomie nie złamać obowiązujących przepisów? Przeczytaj.

Którzy przedsiębiorcy mają prawo do chorobowego?

Wyłącznie ci, którzy opłacają składkę chorobową do ZUS. To jednak nie wszystko. Obowiązuje tutaj okres karencji. Zasiłek chorobowy otrzymają tylko ci przedsiębiorcy, którzy płacili wspomnianą składkę przez minimum ostatnich 90 dni.

Warto wiedzieć

Do okresu składkowego wliczają się również składki chorobowe opłacone przez poprzedniego pracodawcę, o ile przerwa w ich opłacaniu nie była dłuższa niż 30 dni.

W przypadku przedsiębiorców niespełniających tego warunki, prawo do zasiłku chorobowego nie działa. Oznacza to, że nawet biorąc L4 od lekarza, właściciel firmy nie otrzyma świadczenia z ZUS i nie będzie zwolniony z obowiązku opłacania składek za okres choroby.

Zakaz pracy na L4

To najważniejszy „szczegół”, o którym musi pamiętać każdy przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia lekarskiego i pobierający zasiłek chorobowy z ZUS. Stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest jasne: w okresie przebywania na zwolnieniu przedsiębiorca nie  może podejmować pracy zarobkowej. Czy to w ramach własnej działalności, czy u innego pracodawcy.

W przypadku złamania zakazu przedsiębiorcy grozi odebranie zasiłku oraz obowiązek zwrócenia już pobranych świadczeń, a także uregulowania składek, z których płacenia był zwolniony w okresie przebywania na L4.

Warto wiedzieć

ZUS, wbrew pozorom, ma szerokie możliwości kontrolowania poprawności korzystania z L4. Urzędnicy coraz częściej korzystają  np. z mediów społecznościowych. Najskuteczniejsze są jednak donosy.

Czym jest praca zarobkowa w rozumieniu ZUS? Chodzi tutaj o podejmowanie jakichkolwiek czynności, które prowadzą do uzyskania przychodu. Wbrew różnym mitom nie jest jednak tak, że przedsiębiorca nie może np. wystawiać i podpisywać dokumentów czy kontaktować się ze swoimi kontrahentami Ważne jest tutaj to, aby nie miało to charakteru ciągłego.

Czyli: przedsiębiorca nie może wystawić faktury za usługę, którą wykonał osobiście w okresie choroby. Może jednak wystawić taki dokument, jeśli dotyczy on usługi zrealizowanej jeszcze przed pójściem na L4.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie