Odszkodowania powypadkowe - dowiedz się co Ci przysługuje

Mateusz Rąbalski
06.06.2023

Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku, do którego doszło nie z Twojej winy, to musisz wiedzieć, iż przysługuje Ci zadośćuczynienie. Odszkodowania powypadkowe mają formę rekompensaty za poniesione straty. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Odszkodowania powypadkowe - najważniejsze informacje

Odszkodowania powypadkowe są formą zadośćuczynienia za poniesione szkody. Takie formy rekompensat można podzielić na kilka rodzajów. Dostępne są odszkodowania powypadkowe za szkody osobowe. Przysługują one osobom, które doznały uszkodzeń ciała i przez określony czas nie są zdolne do wykonywania wcześniej podejmowanej pracy. Innym rodzajem są odszkodowania za utracony dochód. Należą się one poszkodowanym, którzy nie są w stanie pracować bądź nie mogą wykonywać swojej pracy w pełnym wymiarze godzin. Należą więc do nich straty wynikające z utraty dochodu. Jeszcze innym rodzajem są odszkodowania powypadkowe za szkody majątkowe, które mają pokryć, choćby koszty związane z utratą mienia.

Na uwagę zasługują także odszkodowania powypadkowe za ból i cierpienie. Należą się one osobom, które doznały obrażeń ciała i z tego powodu odczuwają ból. Są też odszkodowania za śmierć bliskiej osoby. Przysługują one najbliższej rodzinie osoby, która zginęła w danym wypadku. Mogą pokrywać koszty związane z pogrzebem, ale i wyrównywać straty finansowe spowodowane choćby utratą dochodu. Należy jeszcze pamiętać, że ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania. Jeżeli uznacie, że kwota, jest zaniżona, to macie prawo się odwołać, o czym przypomina mecenas Tomasz Walczak: "Jeżeli poszkodowany nie może uzyskać odszkodowania od sprawcy szkody lub zakładu ubezpieczeń, to jedynym sposobem na skuteczne uzyskanie odszkodowania jest wytoczenie sprawy sądowej".

Odszkodowania powypadkowe - co zrobić gdy dojdzie do odmowy wypłaty?

Jeżeli jesteście poszkodowanymi w wypadku i doznaliście z jego tytułu szkód, to może się okazać, że i tak zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania. Najczęściej decyzja ubezpieczyciela argumentowana jest nieustaleniem winy sprawcy wypadku. W takiej sytuacji wcale nie jesteście na straconej pozycji. Tutaj musicie wiedzieć, że po zgłoszeniu wypadku roszczenie o odszkodowanie do zakładu ubezpieczeń trwa 30 dni i po tym czasie możecie, a wręcz powinniście skierować sprawę do sądu.

W żadnym wypadku nie powinniście składać sprawy do sądu przed upływem 30 dni, gdyż wtedy sąd może uznać, że doszło do przedwczesności powództwa i w takim przypadku oddali sprawę. Nawet jeżeli otrzymacie odszkodowanie od ubezpieczyciela, to nie oznacza, że nadal nie możecie wejść na drogę sądową. Ale istnieje jeden istotny warunek, a mianowicie nie możecie zgłosić sprawy do sądu, jeżeli podpiszecie klauzulę, w której zrzekacie się dochodzenia pozostałych roszczeń.

Od kogo można dochodzić odszkodowania powypadkowe?

Każdy poszkodowany może dochodzić odszkodowań wypadkowych, przy czym musi ustalić od kogo może się starać o takie odszkodowanie. Trzeba też dowiedzieć się czy uprawniony objęty jest ubezpieczeniem dobrowolnym czy obowiązkowym. Jeżeli zakres ubezpieczenia obejmuje zdarzenia szkodowe, to w takim przypadku wniosek trzeba kierować do właściwego towarzystwa ubezpieczeń. Gdy do wypadku doszło na skutek działania innej osoby, to wtedy roszczenie o odszkodowanie należy kierować do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie