Nie daj się naciągnąć na szkolenia rzekomo organizowane przez PIP!

Mateusz Nowak
10.02.2023

Wielu przedsiębiorców w całej Polsce padło ofiarą prostego, ale jak się okazuje skutecznego oszustwa. Chodzi o naciąganie na szkolenia BHP, które rzekomo organizuje Państwowa Inspekcja Pracy. PIP nie ma z tym nic wspólnego i apeluje do przedsiębiorców o ostrożność.

Na czym polega to oszustwo?

Do firm w całej Polsce dzwonią osoby podające się za pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. W przekonujący sposób oświadczają, że przedsiębiorca musi zorganizować szkolenie dla swoich pracowników, co jest warunkiem otrzymania stosownego certyfikatu umożliwiającego „dalsze prowadzenie działalności”.

Oszuści straszą, że brak certyfikatu sprowadzi na przedsiębiorcę same problemy, włącznie z nałożeniem bardzo wysokich kar przez Państwową Inspekcję Pracy.

Wieści o procederze dotarły również do PIP. Inspekcja przypomina, że nie prowadzi żadnych odpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców i pracowników, nie wystawia również certyfikatów ukończenia takich szkoleń.

Wszelkie przypadki opisanego oszustwa należy niezwłocznie zgłosić na policję i pod żadnym pozorem nie wpłacać żadnych pieniędzy za szkolenia, które nigdy się nie odbędą lub będą miały formę prostych materiałów udostępnionych online (a wcześniej ukradzionych z Internetu).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie