Jak zwiększyć atrakcyjność szkoleń BHP?

Mariusz Siwko
14.02.2020

Szkolenia BHP kojarzą się z nudnymi wykładami i stratą czasu. Tak podchodzi do nich zdecydowana większość pracowników. Po części jest to oczywiście wina samych instruktorów, którzy nieszczególnie przykładają się do swoich obowiązków – w końcu dla zleceniodawcy liczy się jak najniższa cena. Pamiętaj jednak, że im lepiej Twoi pracownicy znają przepisy i zasady BHP, tym mniejsze ryzyko wypadku. Jak zatem możesz przekonać ich, że warto skupić się na tematyce szkolenia? Zadbaj o to, aby było ono możliwie jak najbardziej atrakcyjne. Kilka sposobów znajdziesz w naszym poradniku.

Wyjazdowe szkolenie BHP

Kto powiedział, że szkolenie BHP musi się odbyć w siedzibie firmy czy w sali wykładowej firmy szkoleniowej? Śmiało można je zorganizować w jakimś atrakcyjnym miejscu, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Instruktor może przecież dojechać praktycznie gdziekolwiek – potrzebuje tylko odpowiednich warunków do poprowadzenia szkolenia (wystarczy sala na odpowiednią liczbę osób oraz dostęp do energii elektrycznej).

Rada

Ciekawym pomysłem może być zaplanowanie szkolenia podczas wyjazdu integracyjnego do dobrego hotelu.

Szkolenie z mocnym akcentem na część warsztatową

Najgorszym, co może spotkać uczestników szkolenia, jest nudny, niekończący się wykład, w ramach którego instruktor beznamiętnie referuje przepisy i odczytuje swoje formułki z kartki. Takie szkolenie nie ma żadnej wartości i nikt niczego się na nim nie nauczy.

Dlatego dobre firmy szkoleniowe regularnie rozszerzają część warsztatową, kładąc nacisk na praktyczne zaznajomienie słuchaczy z przepisami oraz zasadami BHP. Zamiast pokazywać pracownikowi uprząż do pracy na wysokości i odczytywać instrukcję jej zakładania, lepiej jest przecież pozwolić mu ją przymierzyć i nauczyć prawidłowego zapinania.

Wybór odpowiedniej firmy szkoleniowej

To właśnie od instruktora w głównej mierze zależy, czy słuchacze będą mogli skupić się na przekazywanej im treści, a tym samym – czy będą bezpiecznie i odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki służbowe. Choć mogłoby się wydawać, że tematyka BHP jest strasznie nudna, to w rzeczywistości można ja przybliżyć w taki sposób, aby rzeczywiście zainteresowała słuchaczy. Dlatego najlepsze firmy szkoleniowe nigdy nie walczą o klientów niskimi cenami, ale bardzo dobrą jakością i atrakcyjnością szkoleń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie