Ważna informacja dla właścicieli kantorów. Pojawi się nowy obowiązek sprawozdawczy

Mariusz Siwko
23.05.2023

Ministerstwo Finansów poinformowało o planach wprowadzenia obowiązku sprawozdawczego dla kantorów prowadzących skup i sprzedaż ukraińskiej hrywny. Informacje na temat obrotu tą walutą są potrzebne Narodowemu Bankowi Polskiemu do sporządzania bilansu płatniczego. Zapraszamy po szczegóły.

Nowy obowiązek, który obejmie ponad 2 tys. przedsiębiorców prowadzących działalność kantorową

Jeśli prowadzisz kantor, w którym oferujesz skup i sprzedaż hrywny, to wkrótce spodziewaj się dodatkowej roboty papierkowej. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, kantory będą musiały przedstawiać sprawozdania dotyczące obrotu ukraińską walutą, co ma na celu ustalenie wartości zakupu i sprzedaży hrywny.

Dla właścicieli kantorów nie jest to akurat nic nowego, ponieważ do tej pory podobny obowiązek dotyczył ewidencjonowania obrotu euro, dolarem amerykańskim, funtem szterlingiem i frankiem szwajcarskim. Hrywna stała się bardzo popularną walutą w obrocie kantorowym, stąd decyzja o wprowadzeniu obowiązku przygotowywania sprawozdań na temat jej skupu i sprzedaży przez prywatnych przedsiębiorców działających w tej branży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie