Świetny moment na podjęcie decyzji o własnej firmie? Urlop macierzyński lub wychowawczy!

Jerzy Biernacki
20.09.2019

Urlop macierzyński lub wychowawczy to w Polsce wciąż typowo kobieca domena. Wynika to nie tylko z kwestii czysto biologicznych, ale również z faktu, iż w naszym kraju nadal panują duże dysproporcje w poziomie zarobków. Pisząc prościej: statystyczna kobieta zarabia wyraźnie mniej od swojego męża czy partnera, dlatego bardziej „opłaca się”, gdy to ona zostanie z małym dzieckiem w domu. Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, to założymy się, że nieźle Cię ona wkurza. Mamy dobrą radę: przestań skupiać się tylko na obowiązkach domowych, a zacznij myśleć również o swojej karierze zawodowej. Najlepiej w roli szefowej. Sprawdź, dlaczego urlop macierzyński lub wychowawczy to bardzo dobry moment na podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy.

Istotne profity dla przedsiębiorczych mam

Zaczniemy od argumentu finansowego. Ponieważ sytuacja zawodowa kobiet przebywających na urlopach rodzicielskich jest nie do pozazdroszczenia, już dawno uznano tę grupę za wymagającą szczególnego wsparcia. W efekcie przedsiębiorcze mamy, które planują uruchomienie własnego biznesu, mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania oraz ulgi – szczegółów dowiesz się w powiatowym urzędzie pracy.

Poza tym każdy początkujący przedsiębiorca, niezależnie od płci, może liczyć na tzw. ulgę na start (zwolnienie ze składek na ZUS przez pół roku) oraz tzw. mały ZUS (znacząco obniżone składki przez pierwsze 2 lata działalności).

Rada

Jeśli jesteś bezrobotna, a jednocześnie boisz się założyć własny biznes, rozważ rozpoczęcie działalności nierejestrowanej. Warunki, zalety oraz wady tego rozwiązania opisaliśmy w osobnym poradniku.

Jesteś mistrzynią organizacji i zarządzania czasem

Nic tak dobrze nie uczy tych umiejętności, jak właśnie opieka nad małym dzieckiem oraz „ogarnianie” domu. Tylko ktoś, kto nigdy tego nie robił, może dalej wierzyć w stereotyp matki siedzącej sobie na kanapie, pachnącej i z niecierpliwością czekającej z obiadem na powrót męża. Rzeczywistość jest inna, o czym doskonale wiesz.

Jako świetnie zorganizowana kobieta masz już solidną podstawę do tego, by wcielić się w rolę szefowej – początkowo własnej, później także dla innych. Dobre zarządzanie czasem, obowiązkami, perfekcyjna organizacja – to wszystko cechuje najlepszych przedsiębiorców, do których wkrótce możesz dołączyć.

Masz trochę czasu na zaplanowanie biznesu

Od razu wyjaśniamy: doskonale wiemy, że nie narzekasz na nadmiar wolnego czasu. Z drugiej jednak strony nie zaprzątasz sobie głowy sprawami zawodowymi. Aby całkowicie nie zamknąć się w domu i nie utonąć w pieluchach, powinnaś zachować aktywność intelektualną, w czym na pewno pomoże Ci stopniowe planowanie własnego biznesu. Możesz to robić w czasie, gdy dziecko śpi oraz popołudniami, gdy w opiece nad pociechą powinien odciążyć Cię partner.

Inspiracji do założenia własnego biznesu szukaj przede wszystkim w tych obszarach, na których rzeczywiście się znasz. Być może przed zajściem w ciążę byłaś cenioną specjalistką w jakiejś dziedzinie. Pamiętaj, aby utrzymać z nią kontakt, śledzić branżowe zmiany czy nowelizowane przepisy. Ta wiedza będzie bezcenna, jeśli postanowisz wykorzystać ją we własnej firmie.

Może też być dokładnie odwrotnie. Dopiero na długim urlopie uświadomiłaś sobie, że to, co robiłaś do tej pory, nie daje Ci żadnej satysfakcji, nie jest dla Ciebie interesujące i po prostu chcesz robić coś zupełnie innego. Własny biznes stworzy Ci do tego przestrzeń.

Przekonałaś się, że siedzenie w domu z dzieckiem nie jest szczytem Twoich ambicji

To argument czysto emocjonalny, ale wcale nie mało istotny. Wiele kobiet, które zdecydowały się na urlop wychowawczy, a nawet jeszcze będąc na urlopie macierzyńskim, dochodzi do wniosku, że chcą się spełniać zawodowo jak nigdy wcześniej. Ta energia nie powinna się marnować. Właśnie teraz masz w sobie dużo entuzjazmu, czujesz silną potrzebę zmiany, zadbania o siebie, zrealizowania ambitnych planów, które zawsze odkładałaś do szuflady.

To jak: czujesz się zmotywowana do podjęcia, a przynajmniej rozważenia jednej z najważniejszych decyzji w Twoim życiu? Uwierz, że to naprawdę bardzo dobry moment!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.