Koszty w działalności gospodarczej youtubera

Mariusz Siwko
21.10.2019

Bycie youtuberem śmiało można dziś uznać za „normalny” zawód czy formę działalności zarobkowej. Coraz więcej twórców filmów na platformie YouTube osiąga z tego tytułu znaczne przychody, co jest naturalną konsekwencją profesjonalizacji kanałów oraz zwiększania zasięgu, czyli gromadzenia licznej publiczności. W nową rzeczywistość niespecjalnie wpasował się polski fiskus, który ma poważny problem z przyznaniem, że youtuber ponosi koszty działalności gospodarczej (o ile oczywiście ją zarejestrował). Na szczęście po stronie twórców stają sądy.

Czy youtuber musi założyć działalność gospodarczą?

Wszystko oczywiście zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli jednak twórca treści wideo przygotowuje takie materiały regularnie, konsekwentnie rozwija kanał i osiąga stałe przychody z tytułu jego prowadzenia, to w myśl obowiązujących w Polsce przepisów jest zobowiązany do założenia działalności gospodarczej. Może przy tym wybrać dowolną formę rozliczania się z fiskusem.

Pamiętaj

Możliwość odliczania kosztów daje tylko skala podatkowa oraz podatek liniowy.

Prowadzenie profesjonalnego kanału na YouTube i czerpanie z tego dochodów bez rejestracji działalności gospodarczej, to spore ryzyko. Ciekawą opcją dla początkującego youtubera może być natomiast działalność nierejestrowana, ograniczona jednak kwotą miesięcznego przychodu w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Co z tymi kosztami w działalności youtubera?

W ciągu ostatnich kilku lat fiskus regularnie odrzucał możliwość zaliczenia jakichkolwiek wydatków do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej youtubera. Z sobie tylko znanych powodów urzędnicy uznawali, że twórca internetowy nie ponosi takowych kosztów, co musiało wynikać z niezrozumienia specyfiki tego środowiska. Obecnie nie ma mowy o osiągnięciu sukcesu na YouTube bez sporych inwestycji czy to w reklamę, czy sprzęt wideo.

Na takim stanowisku na szczęście dla youtuberów stanęły sądy – chociażby WSA w Gliwicach i WSA w Warszawie. Uznały one, że youtuber prowadzący działalność gospodarczą jak najbardziej ponosi z tego tytułu koszty, które mogą zostać odliczone od przychodu. Muszą być one oczywiście uzasadnione, czyli niepodważalnie związane z prowadzeniem profesjonalnego kanału na platformie YouTube.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.