Kiedy warto przejść z księgowości online na program do fakturowania?

Antoni Kwapisz
27.07.2021

Wielu przedsiębiorców korzysta dziś z księgowości online. To nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę stosunkowo niski koszt takiej usługi (około 200 złotych miesięcznie) oraz wygodę, jaką zapewnia. Mimo to nie brakuje firm, które już teraz powinny zrezygnować z księgowości online na rzecz programu do fakturowania. Kiedy warto się na to zdecydować? Sprawdź w naszym poradniku.

Gdy szukasz oszczędności

Nawet około 200 złotych miesięcznie może być sporą kwotą z punktu widzenia przedsiębiorcy, który znalazł się w trudnym momencie prowadzenia biznesu i osiąga niskie przychody. W takiej sytuacji kusi, aby poszukać oszczędności np. na działaniach marketingowych, jednak nie jest to dobry pomysł – dzięki marketingowi możesz zacząć pozyskiwać nowych klientów, na co z kolei żadnego wpływu nie mają usługi księgowe.

Dlatego jeśli księgowość internetowa ogranicza się tylko do księgowania kosztów i wysyłania deklaracji, to naprawdę warto pomyśleć o tym, aby zaoszczędzić na takiej usłudze i przejść na znacznie tańszy program do fakturowania.

Gdy księgowość coraz częściej daje ciała

Takie sytuacje są niestety na porządku dziennym. Za niską ceną idzie słaba jakość świadczonej usługi. Jeśli Twoja obecna księgowość internetowa coraz częściej popełnia błędy, które narażają Cię na nieprzyjemności w urzędach i marnują Twój czas, to warto jednak pomyśleć, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie przejście na program do fakturowania umożliwiający samodzielne „ogarnięcie” podstawowych spraw księgowych.

Jeśli więc chcesz mieć pełną kontrolę nad księgowością i wykluczyć ryzyko błędów, to program do fakturowania będzie odpowiednim wyborem dla małej działalności gospodarczej.

Gdy i tak nie możesz liczyć na realne wsparcie księgowości

Księgowość online ma to do siebie, że praktycznie nigdy nie przypomina realnej obsługi biura rachunkowego. Gdy zgłaszasz się z jakimś problemem lub potrzebujesz fachowej porady, to możesz liczyć co najwyżej na wskazanie któregoś z przepisów i sugestię w stylu: „Musi pan to ocenić we własnym zakresie”.

Przyznasz, że taka księgowość nie do końca spełnia oczekiwania przedsiębiorcy, a identyczny efekt – za znacznie mniejsze pieniądze – zagwarantuje Ci porządny program do księgowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie