Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na gruncie PIT

Jerzy Biernacki
07.07.2023

Wielu przedsiębiorców otrzymało niedawno dobre wieści z ZUS o wystąpieniu nadpłaty składki zdrowotnej. Te środki mogą zostać zwrócone przez Zakład bezpośrednio na konto zainteresowanego przedsiębiorcy – a w niektórych przypadkach w grę wchodzi kilka tysięcy złotych. Trzeba natomiast pamiętać, że dla części przedsiębiorców zwrot nadpłaty składki zdrowotnej rodzi obowiązek podatkowy na gruncie PIT.

Kto zapłaci podatek od zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej?

Niemiła niespodzianka czeka przedsiębiorców, którzy otrzymali zwrot nadpłaconej składki, a rozliczają się z fiskusem podatkiem liniowym lub ryczałtem. W obu przypadkach konieczne będzie zapłacenie podatku od zwróconej kwoty, co wynika z faktu, iż ci przedsiębiorcy mogą częściowo zaliczać składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu.

Zwrot jest neutralny podatkowo dla przedsiębiorców na skali

Jeśli rozliczasz się z fiskusem w oparciu o skalę podatkową, to nie musisz się przejmować żadnymi obowiązkami z tytułu zwrotu nadpłaconej składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy funkcjonujący na zasadach ogólnych nie mogą zaliczać składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym nie muszą odprowadzać podatku od zwrotu nadpłaty. Ta operacja jest dla nich neutralna podatkowo na gruncie PIT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie