Zmiany podatkowe od 1 lipca – ważne zwłaszcza dla rozliczających się na zasadach ogólnych

Maciej Piwowski
11.07.2022

1 lipca – kolejny raz w tym roku – wchodzi w życie rewolucja podatkowa. Tym razem ma się obyć bez żadnych niespodzianek, chaosu i dramatu biur księgowych, który został im zafundowany na początku 2022 roku. Na zmianach skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, o czym więcej przeczytasz w tym artykule.

Obniżenie stawki podatku

Najważniejszą i dobrze ocenioną przez przedsiębiorców zmianą jest oczywiście obniżenie stawki podatku dochodowego w ramach pierwszego progu. Od 1 lipca wyniesie ona 12 proc. zamiast dotychczasowych 17 proc.

To spora obniżka, dzięki której w portfelach przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych powinno zostać więcej pieniędzy na inwestycje. Skorzystają na tym oczywiście także pracownicy.

Jednocześnie z obniżką podatku dochodowego w pierwszym progu zlikwidowana zostanie niesławna ulga dla klasy średniej – główna przyczyna wielkiego zamieszania, jakie rządzący zafundowali nam na początku 2022 roku.

Zostaje wyższa kwota wolna od podatku

I całe szczęście, ponieważ podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych, to bezsprzecznie dwie najlepsze zmiany wprowadzone na mocy przepisów tzw. „Polskiego Ładu”.

Podsumowując: przedsiębiorcy na skali podatkowej od 1 lipca zapłacą 12 proc. podatku dochodowego od osiągniętych dochodów do kwoty 120 tysięcy złotych, jak również nadal będą mogli korzystać z kwoty wolnej od podatku do kwoty 30 tysięcy złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie